Jak ograniczyć zużycie energii? Co to jest test blower door? Poniższy artykuł wyjasnia owe pojęcie i przedstawia krok po kroku etamy przeporawdzanie tego testu.

Data dodania: 2011-06-20

Wyświetleń: 2697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budynek energooszczędny to taki budynek, który zużywa jak najmniej energii potrzebnej do eksploatacji, a zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń.  Co zrobić aby taki dom zaprojektować a potem wybudować?

Otóż rozwiązanie jest proste – wykonanie energooszczędnego, szczelnego budynku wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań projektowych, w każdym miejscu narażonym na wystąpienie nieszczelności. Podczas budowy konieczne jest zwrócenie uwagi na szczelność poszczególnych elementów budynku. Należy przeprowadzić test blower door. Co to takiego?

Test blower door  - najprościej to pomiar szczelności powietrza, szerzej natomiast to pomiar przepuszczalności powietrznej budynków metodą ciśnieniową przy użyciu wentylatora. Powietrze, jest wprowadzane do pomieszczenia przez np. kratki nawiewne, lecz przepływ ten przez nieszczelność okien, ścian czy drzwi powinien być ograniczony do minimum.  Procedury przeprowadzania testu oraz opracowanie wyników są wykonywane w oparciu o wytyczne normy PN-EN:13829.
Elementem bez którego test blower- door nie mógłby się odbyć to wentylator osadzony w aluminiowej, regulowanej ramie z plandeką, który umieszcza się w miejscu okna lub drzwi zewnętrznych. Inne elementy to urządzenie wielofunkcyjne do pomiaru różnicy ciśnień, komputer i zestaw rurek. Podczas testu w budynku jak i po za nim wytwarzania jest różnica ciśnienia przez wentylator, który jest wyposażony w zestaw czujników, które wyznaczają ilość powietrza przepływającego.

Zakończenie testu, a właściwie jego wyniki podawane są dalszej interpretacji w specjalnym programie. Program odczytuje wartość współczynnika przepuszczalności powietrznej.

W budynku energooszczędnym z wentylacją mechaniczną nawiewno - wywiewną przepływ powietrza nie powinien być większy niż 1,5 wymiany powietrza na godzinę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena