Badanie szczelności -  co to właściwie jest? Kiedy należy zbadać szczelność? Na to pytania odpowiedź znajduje sie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2011-06-20

Wyświetleń: 1934

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisy rozporządzenia w sprawie oszczędnej gospodarki energią z 2002 roku (niemieckie przepisy) kładą obowiązek, który mówi aby budynki były wyposażone w ściany stanowiące hermetyczne, nieprzepuszczające powietrza przegrody.

Przepis ten być może będzie obowiązywał także i w Polsce, dlatego już teraz zadbajmy o budynki.

Już podczas budowy domu można zapobiec nieszczelności i zredukować zużycie energii. Na tym etapie można eliminować groźbę powstawania szkód, które mogłyby być powodowane zwilgoceniem budynku. Komfort mieszkania można również poprawić dzięki zapobieganiu przeciągom czy eliminacji przenikania do jego wnętrza cząsteczek pyłu czy kurzu. Staranne uszczelnianie całej budowy stanowi podstawowy warunek jego sprawności energetycznej. Gdy usuniemy wszelkie nieszczelności pozwoli to osiągnąć, czy zredukować zużytą energię, jest to bardzo istotna sprawa dla inwestorów czy właścicieli budynków.  W trakcie budowy, tuż po zamontowaniu warstwy nieprzepuszczającej powietrza należy wykonać badanie szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego tzw. test blower door. Dzięki takiemu pomiarowi można wykryć nieszczelności i szybko usunąć awarię. Test ten wykonuje się już podczas budowy, aby zapewnić właściwą jakość warstw.

Badanie szczelności przeprowadza się w drzwiach zewnętrznych budynku, następnie uruchamia się wentylator zasysający powietrze z przestrzeni wewnętrznej testowanego budynku. Dzięki wytworzeniu podciśnienia w budynku strumień powietrza zewnętrznego przepływa do wnętrza budynku przez szczeliny, mierzymy do za pomocą miernika prędkości przepływu powietrza.

Wiemy już jak istotne jest, aby budynek był szczelny, starajmy się aby energia była zminimalizowana.

Zapamiętajmy, że dzięki dokładnemu projektowaniu i robót budowlanych oraz różnych metodach szczelności można uzyskać wysoka jakość i komfort budynków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena