Kupując plastikową torebkę na zakupy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie konsekwencje może ona nieść dla innych...
Na powierzchni samych tylko oceanów znajduje się blisko 100 mln ton plastiku. Codziennie zagrażają one zwierzętom, zatruwają środowisko. Warto wiedzieć jak wielkie znaczenie dla świata mają dokonywane przez nas wybory.

Data dodania: 2012-01-04

Wyświetleń: 3497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śmieciowa Wyspa - Great Pacific Garbage Patch znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego między Hawajami a Kalifornią. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest ona zbydowana z... samych śmieci i tego co po nich zostało w konsekwencji oddziaływania różnych czynników. Szacunkowe rozmiary wyspy zajmują blisko dwa razy więcej niż powierzchnia Teksasu. Ilość pływających tam śmieci sięga około 3 mln ton! Śmieciowa Wyspa ukształtowała się poprzez działanie prądów morskich i oczywiście przenoszonych wraz z nimi śmieci. 

Wiatr wywiewa ze składowisk odpadów i skupisk śmieci lekkie plastikowe torby, które razem z deszczem, strumieniami i rzekami wędrują do mórz i oceanów. Ale nie tylko plastikowe torebki umieją się przemieszczać, dzieje się tak prawie z każdym odpadem. Śmieci wyrzucone na ulicę, chodnik, trawnik spływają wraz z deszczem do kanalizacji burzowej i wędrują z wodą prosto do rzek i zbiorników wodnych. Tam stają nie tylko odpadem, ale także wielkim niebezpieczeństwem dla istot żywych. Zwierzęta myląc odpady plastiku z naturalnym surowcem jedzą je, budują z nich gniazda...

Śmierć przez plastik

Albatrosy zjadają plastikowe nakrętki od butelek myląc je z pokarmem. Żółwie mylą pływające torebki z meduzami i połykając je cierpią lub umierają w wyniku uduszenia. Ptaki budują gniazda z odpadów plastikowych, karmią nimi swoje młode. Plastik można znaleźć w żołądkach żółwi, ptaków, wielorybów... Stanowią także pancerze skorupiaków.

Co roku przez śmieci w samych tylko oceanach ginie ponad milion zwierząt! 


Jak ograniczyć skalę tego zagrożenia? Zastanówmy się dwa razy przed pójściem na zakupy, zainwestujmy w torbę wielokrotnego użytku, wybierajmy produkty jak najmniej opakowane. 

Kupujmy produkty biodegradowalne, papierowe, mamy wtedy pewność, że się rozłożą i nie będą tak szkodliwe jak plastikowe. Segregujmy odpady, nie muszą one trafiać na wysypisko, mogą być ponownie wykorzystane!
Niestety wciąż produkujemy rzeczy, które będą się rozkładać tysiące lat szkodząc zwierzętom i środowisku, a używamy ich zaledwie kilka minut.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena