Złom kojarzy nam się głównie z wysypiskami, a spora część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z jego wielkiego potencjału. Od dłuższego czasu prężnie rozwija się bowiem handel złomem, który staje się doskonałym materiałem do przetworzenia, a tym samym pożądanym na rynkach światowych.

Data dodania: 2011-05-28

Wyświetleń: 2541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obrót złomem, stale powiększająca się konkurencja oraz specjalizacja firm, które podejmują się tego zadania to zjawiska niezwykle korzystne, miedzy innymi z ekologicznego punktu widzenia. Wszyscy wiemy, że rozwój cywilizacyjny, szybkie zmiany w zakresie technologii oraz konsumpcyjny styl życia to czynniki, które przekładają się bez wątpienia na generowanie ogromnej ilości odpadów. Te z kolei są na tyle duże gabarytowo, bądź powstają z takich materiałów, które uniemożliwiają ich relatywnie szybki rozkład. Naprzeciw potrzebie segregacji i ewentualnego przetwarzania odpadów wychodzą firmy, których zasadniczym polem działalności jest skup złomu.

Recykling metali to przyszłość dla zniszczonych i bezużytecznych elementów metalowych. Jest to proces, który pozwala nie tylko na duże oszczędności w zakresie energii, ale także na zaoszczędzenie złóż naturalnych, które są trudno odnawialne, lub co gorsza nieodnawialne. Proces odzyskiwania metali daje im nowe życie, a tym samym eliminuje ogromne ilości składowanych i zupełnie nieprzydatnych materiałów. Reprezentatywnym przykładem może być tu recykling stali oraz wyniki tego procesu, ponieważ stale rośnie wskaźnik procentowy stali wyprodukowanej właśnie za pośrednictwem recyklingu. Aktualnie w skali światowej wyniki te oscylują w obrębie 60%, a liczba ta ulega ciągłej progresji. Można mieć tylko nadzieję, że podobne statystyki notowane będą w obrębie pozostałych elementów metalowych, które charakteryzują się specyficznymi wymaganiami termicznymi, biologicznymi oraz mechanicznymi w zakresie procesów przetwórczych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena