Większość z nas podczas zakupów kieruje się ceną – jest to najważniejszy lub jeden z ważniejszych czynników decydujących, czy coś kupimy, czy nie. Chcąc nabyć zwykły T-shirt nie zamierzamy wydawać wielu pieniędzy. Jednak niska cena większości dostępnych w handlu bawełnianych ubrań ma swoje niezbyt ciekawe uzasadnienie.
Aby bawełniana koszulka była naprawdę tania, producent musi nabyć materiał po bardzo niskiej cenie. A żeby tkanina niewiele kosztowała, tani musi być surowiec. I tak właśnie jest w przypadku przemysłowych plantacji bawełny. Plantator nastawiony jest wyłącznie na zysk, pragnie zatem uzyskać jak najwyższe zbiory jak najmniejszym kosztem. Aby było to możliwe, stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne – pestycydy, defolianty i nawozy, mające maksymalnie zwiększyć plony. Pewna część tych substancji pozostaje w roślinie, co pogarsza jakość bawełny i może narażać zdrowie przyszłego użytkownika koszulki. Bawełna zbierana jest mechanicznie, co także obniża jej jakość, a także powoduje jej zabrudzenie. Mycie bawełny, a także późniejsze wybielanie, farbowanie i drukowanie również wymaga zastosowania chemikaliów, a także pochłania ogromne ilości wody.
Ogromnym problemem jest fakt, że z tymi wszystkimi szkodliwymi substancjami bezpośredni kontakt mają pracownicy plantacji. Rezultatem jest wysoka śmiertelność i zapadalność na różnego rodzaju choroby. Sytuację pogarsza dodatkowo niska stopa życiowa i zła kondycja fizyczna, a także brak przestrzegania jakichkolwiek praw pracowniczych i jakiejkolwiek opieki medycznej. Aby osiągnąć jak największy zysk, bardzo często na plantacji bawełny konwencjonalnej za głodowe stawki zatrudniane są dzieci, nawet ledwie kilkuletnie.
Zupełnie inaczej wygląda uprawa bawełny organicznej. Nie ma mowy o żadnych chemikaliach, wykorzystywane są naturalne substancje obojętne dla środowiska i ludzi. Rolę defolianta pełni przymrozek, a bawełna zbierana jest ręcznie, manualnie usuwa się także chwasty. Cały proces podlega ścisłej kontroli, a przed rozpoczęciem uprawy gleba musi przejść okres karencji. Dzięki temu uzyskana tkanina jest bardzo dobrej jakości, pozbawiona pozostałości środków chemicznych (bo ich się w ogóle nie stosuje), o silnych, nienaruszonych, a więc także miększych i przyjemniejszych dla skóry włóknach.
Ubrania z bawełny ekologicznej są po prostu o wiele zdrowsze. Polecane są zwłaszcza dla noworodków i małych dzieci, ponieważ ryzyko wystąpienia uczulenia i podrażnienia jest minimalne. Ponadto nosząc odzież wyrabianą z zasadami Fair Trade mamy świadomość, że podczas całego procesu produkcyjnego nikt nie ucierpiał ani nie stracił życia. Oczywiście cena takich ubrań jest wyższa niż tych z bawełny konwencjonalnej, ale przecież nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.