Czym jest bawełna organiczna i czym różni się od tej tradycyjnej? O tym w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-05-22

Wyświetleń: 753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie zalety posiada bawełna organiczna?

Coraz głośniej mówi się o wielu produktach organicznych lub ekologicznych. Jednym z takich produktów jest właśnie bawełna organiczna, z której powstaje coraz więcej ubrań. Czym właściwie różni się od tej „normalnej” i czy jest od niej lepsza? O tym w dalszej części artykułu.

Nasze decyzje zakupowe stają się coraz bardziej świadome. Chcemy kupować produkty wysokiej jakości, zdrowe oraz takie, które produkowane są w etycznych warunkach. To zmusza więc wiele firm to tego, żeby właśnie takie produkty wprowadzić do swojej oferty. Nic więc dziwnego, że w coraz większej ilości sklepów odzieżowych znajdziemy produkty wykonane właśnie z materiału, jakim jest bawełna organiczna.

Materiał, o którym mowa jest hodowany na specjalnych plantacjach przyjaznych dla środowiska. Oznacza to, że nie stosuje się na nich chemicznych środków do ochrony roślin, sztucznych nawozów oraz pestycydów. Uprawy nawożone są jedynie naturalnymi i biodegradowalnymi środkami i nawozami. Jest to najczęściej obornik, czosnek lub kwas cytrynowy.

To, co jeszcze odróżnia plantacje bawełny organicznej od plantacji z bawełną konwencjonalną, jest sposób jej zbierania. W przypadku bawełny ekologicznej zbiera się ją ręcznie, dzięki czemu jest ona czystsza. Warto wspomnieć również o tym, że bawełna organiczna jest barwiona tylko przy pomocy barwników naturalnych. Sprawia to, że jest ona bardzo przyjazna dla skóry i hipoalergiczna. Te właściwości wpływają na to, że znacząca cześć odzieży, która jest produkowana właśnie z tego rodzaju materiału to ubranka dziecięce.

Główne zalety bawełny organicznej:

  • Jest bezpieczna dla skóry i nie zawiera chemicznych w sobie chemicznych substancji
  • Jest delikatna i przyjemna w dotyku
  • Jest materiałem oddychającym
  • Nie wywołuje alergii i podrażnień
  • Jest materiałem stosunkowo trwałym


Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że ubrania, które kupujemy, wykonane są z bezpiecznego dla zdrowia materiału, powinniśmy szukać tych wykonanych właśnie z bawełny ekologicznej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że na naszej skórze nie pojawi się żadna wysypka ani zaczerwienienie. Mamy również komfort psychiczny, związany z tym, że osoby, które ją zbierają, nie są wykorzystywane i są godnie wynagradzane za swoją pracę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona