Na czym polegają zakupy dobrze wiemy,jak zatem być EKO podczas ich robienia? Jest na to kilka sposobów, dzięki którym dbanie o naszą planetę będzie lekkie, łatwe i przyjemne , a dodatkowo korzystne dla nas.

Data dodania: 2011-05-07

Wyświetleń: 2249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Zwracaj uwagę na piktogramy - wyrazy przedstawione za pomocą obrazka (np. znak drogowy) Jest wiele piktogramów ekologicznych, które warto zapamiętać i zwracać na nie uwagę już w sklepie. Przykładowy piktogram to biegnąca po okręgu strzałka, która informuje o możliwości recyklingu opakowania,

2. zostaw zbędne opakowania w sklepie – jest to świetne rozwiązanie pod kilkoma względami:

- zakupy, które trzeba zanieść do domu są lżejsze,

 - powstaje mniej śmieci w domu,

- koszty zakupu worków na śmieci są mniejsze,

- wycieczki do specjalistycznych pojemników na śmieci są rzadsze(zwłaszcza jeśli nie ma ich w pobliżu Twojego domu).

Jeśli nie ma w Twoim pobliżu sklepu, który oferuje pozostawianie opakowań, idąc na zakupy weź ze sobą drugą torbę, przy pakowaniu towaru odłóż zbędne pudełka do niej i wrzuć do odpowiednikego pojemnika w drodze do domu

3. torba – łatwo przyzwyczailiśmy się do tzw. reklamówek w sklepach. Nie trzeba było brać ze sobą torby idąc na zakupy, ponieważ tam czekały na nas darmowe foliówki.

Dzisiaj wiele sklepów odeszło już od tego pomysłu i stosuje inne rozwiązania jak:

torby biodegradowalne

torby lniane/płócienne

torby papierowe.

W zależności od rodzaju torby zapłacimy od kilkunastu groszy do kilku złotych, ale taką ekologiczną torbę możemy wykorzystać wiele razy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ sklepy pobierają też już często opłaty za zwykłe foliówki, które służą krótko i są bardzo nieprzyjazne dla środowiska

czas wyprodukowania foliowej jednorazówki: kilka sekund, czas rozkładu: 100-400 lat

folia biodegradowlana: rozpad na wodę, dwutlenek węgla, inne resztki organiczne: 3 miesiące!

Jeśli podobnie jak ja, długo miałeś problem z tym, aby pamiętać o zabieraniu ze sobą ekologicznej torby idąc na zakupy, może pomogą Ci proste metody, które ja zastosowałam:

- po rozpakowaniu zakupów eko-torbę od razu wkładam do torebki lub do kieszeni kurtki

 - torbę kładę razem z kluczami,

- robiąc listę zakupów, jako pierwszą pozycję wpisuję eko-torbę,

- jeśli zdarzy mi się jednak zapomnieć torby, albo muszę zrobić nieplanowane zakupy po drodze, rezygnuję z foliówki i kupuję torbę biodegradowalną.

Zastosowanie na codzień tego EKO-KROKU, podczas robienia zakupów, przyniesie wiele korzyści Tobie, a przy okazji bardzo pomoże naszej planecie. Wiele osób z Twojego otoczenia, patrząc na Twoje zaangażowanie w ekologię, weźmie z Ciebie wzór i każdego dnia będzie przybywać ludzi, dla których czyste powietrze i błękitne niebo są bardzo ważne.

Licencja: Creative Commons