Umiejętność zadawania właściwych pytań to jeden z kluczy do sukcesu. Aby zadawać mądre pytania, trzeba najpierw nauczyć się pytać, odrzucić strach przed wyśmianiem, przed negatywną opinią innych ludzi. Jak mówi znane powiedzienie: nie ma głupich pytań, głupie mogą być tylko odpowiedzi.

Data dodania: 2011-05-22

Wyświetleń: 1180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Specjalistami w zadawaniu pytań są dzieci. Dzięki pytaniom poznają otaczający świat. Czasami tych pytań jest naprawdę dużo!

Dlaczego? Po co? Jak? Kiedy? Czemu? Z czym? A dlaczego właśnie tak? Dlaczego nie? To tylko mały przykład.

Nam, dorosłym, może czasem brakować cierpliwości w udzielaniu odpowiedzi na niekończące się znaki zapytania… Ale czy ta ciekawość dzieci nie powinna nam się udzielić? Dlaczego dorosłym tak trudno zadawać pytania? Czy Ty też żyjesz w przeświadczeniu, że zadawanie pytań nie jest ok? Że wyjdziesz na niedouczonego, tego który się nie zna, że Cię wyśmieją? Pomyśl, jak wiele do tej pory starciłeś, bo po prostu NIE ZAPYTAŁEŚ?

Zastanów się przez chwilę, co jest dla Ciebie ważniejsze: poznać odpowiedź na intrygujące Cię pytanie, po prostu je zadając? Czy wyłącznie opinia innych ludzi o Tobie?

Jeśli jeśli druga odpowiedź jest Ci bliższa, nie czytaj dalej.

Pamiętam, jak wiele razy z powodu moich ograniczeń nie zadałam pytania, a później musiałam poświęcić wiele czasu, żeby sama znaleźć na nie odpowiedź. Pokonanie własnych przekonańm ograniczającego onieśmielenia nie jest łatwe, ale pomyśl o korzyściach. Prosta prawda: nie pytasz, nie otrzymujesz. Pytasz – zyskujesz odpowiedź na swoje pytanie, czas oraz często podziw tych, którzy sami jeszcze tkwią w przekonaniu, że to wstyd pytać.

Czy Ty też boisz się pytać, ponieważ obawiasz się odpowiedzi: NIE? Pomyśl, czy TY zawsze odpowiadasz TAK. Nawet jeśli, ktoś Ci powie – nie, to i tak jesteś zwycięzcą, bo zapytałeś!

Odrzuć myśli: co sobie o mnie pomyślą. Jeśli zależy Ci na rozwoju własnym, na poszerzaniu swojej wiedzy, na tym, aby uzyskać pomoc, aby dostać wskazówki od kogoś, kogo podziwiasz: PYTAJ! Przestań z góry zakładać, że się nie uda i uwierz, że jest wiele osób, które chętnie Ci pomogą, jeśli zapytasz.

„Pierwszym krokiem w rozwoju ludzkości zawsze jest pytanie, drugim – odpowiedź”.

Przeszkodą w zadawaniu pytań może być również lęk przed odpowiedzią, która nie będzie przychylna nam, naszym planom. Dlatego często zwlekamy z zapytaniem, aby odwlec moment decydujący. Może być to przyczyną stresu, niepotrzebnych nerwów, dywagacji: może pójdzie po mojej myśli, a może nie.

Zamiast zastanawiać się, zapytaj.

Licencja: Creative Commons