Czy świadomie kształtujesz swój wizerunek?Wizerunek osobisty, czyli Twój obraz w oczach otoczenia, często może odbiegać od Twojej opinii na swój własny temat. „Nie jesteśmy przecież tacy, jacy w lustrze się widzimy” jak śpiewał Michał Bajor.

Data dodania: 2011-05-13

Wyświetleń: 1768

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Nie ma chyba osoby odpornej na tzw. pierwsze wrażenie. Spotykając kogoś nowego, patrząc na niego przez pierwsze sekundy, pojawiają się w głowie pierwsze myśli. Pomimo, że pierwsze wrażenie często okazuje się błędne, trudno jest zmienić swoją opinię.

Wiele razy zdarzyło mi się wystawić opinię nowo poznanej osobie. Jeśli nie spotkałam jej więcej, nie miałam możliwości zweryfikowania swojego pierwszego wrażenia, opinia ta nie miała żadnego znaczenia.

Inaczej sprawa wygląda, kiedy nowa osoba na dłużej zostaje w naszym otoczeniu.

Na co szczególnie zwracasz uwagę poznając nową osobę?

Na wizerunek osobisty składają się głównie:

- umiejętności komunikacyjne (werbalne, niewerbalne)

- wygląd zewnętrzny

- higienia osobista

- kultura osobista

Częstym zjawiskiem w przypadku poznania nowej osoby jest atrybucja, czyli przypisywanie komuś czegoś na podstawie atrybutów. Na przykład osobom atrakcyjnym zewnętrznie jesteśmy skłonni przypisać pozytywne cechy, jak dobroć, mądrość, dobre wychowanie, podczas gdy ludziom mniej atrakcyjnym nie przychodzi nam to tak łatwo.

Podobnie działa efekt aureoli, czyli przypisanie innych cech pozytywnych na podstawie jednej pozytywnej cechy, którą zaprezentowała nowo poznana osoba lub innych cech negatywnych, na podstawie zaprezentowanej jednej cechy negatywnej.

10 pierwszych sekund wystarczy, aby wiedzieć czy się daną osobę lubi czy nie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dłuższe przebywanie z nią może zupełnie odmienić nasze postrzeganie jej.

Są w moim otoczeniu osoby, które przy pierwszym poznaniu od razu „zaliczyłam na straty”, niespodobały mi się i nie chciałam utrzymywać z nimi kontaktu. Ponieważ jednak musiałam spędzić z nim trochę czasu, a czas pozwolił na poznanie wielu innych cech, dzisiaj te osoby są moimi przyjaciółmi, a ja przyznałam przed sobą, że się pomyliłam.

Właśnie ze względu na konieczność przyznania się do błędu, często sami siebie przekonujemy wbrew faktom, do tego że pierwsze wrażenie nie było błędne.

Jak dowodzą badania, decyzja o zatrudnieniu kandydata na pracownika zapada już po 4 minutach spotkania, często jeszcze zanim wypowie on pierwsze słowa. Warto zatem świadomie kształtować swój wizerunek, aby wywierać na naszych rozmówcach dobre wrażenie i aby inni doceniali nasze starania.

„Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim, jakim się jest naprawdę”.

Licencja: Creative Commons