Nieśmiałość nie jest chyba żadnemu z nas obca. Zdaję sobie sprawę z tego, że niejednej osobie już skutecznie pokrzyżowała plany i uniemożliwiła działanie. Najczęściej ta cecha przejawia się w sytuacji kiedy stajemy przed pewnym dla nas wyzwaniem, którym może być spotkanie z sympatią, występ publiczny czy też zwykła odpowiedź przy tablicy.

Data dodania: 2011-07-11

Wyświetleń: 2242

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To uczucie jest na tyle silne, że jest w stanie sparaliżować nas jeszcze przed działaniem i np. skłonić do tego aby odrzucić daną propozycję spotkania/występu wiedząc o tym, że daje nam to same korzyści. Nieśmiałość nie przynosi cierpień ani szkód innym. To dla nas nieśmiałość jest najbardziej krzywdząca.

Jeśli masz coś wspólnego z tą cechą bądź miałeś to nie są Ci obce odczucia takie jak lęk, wstyd, zakłopotanie, zaczerwienienie twarzy, drżenie rąk i głosu, ścisk w gardle. Kiedy coś jest dla nas krępujące, to w strachu przed tymi uczuciami często uciekamy od takich sytuacji i przez to tracimy wiele szans w życiu.

Czym jest spowodowana nasza nieśmiałość? Głównym czynnikiem jest niskie poczucie wartości i bombardowanie siebie negatywnymi zwrotami typu „Ja nie jestem taka ładna”, On jest ode mnie lepszy”, „Nie stać na kogoś takiego jak ona” itp.

Taki sposób myślenia wypływa z naszego wychowania oraz genów. Przychodzimy na świat ze sporym wyposażeniem genetycznym oraz pewnym określonym temperamentem. Ma on ogromny wpływ na dalsze rozwijanie naszych cech. Szczególnym czynnikiem jest także środowisko, ponieważ to z niego absorbujemy najwięcej zachowań i w jakiś sposób nas to ogranicza.

Nie napisałem jednak tego artykułu po to, aby mówić Ci o czymś o czym doskonale wiesz. W ten sposób chciałem tylko byś poczuł/a jeszcze większe pragnienie pozbycia się tej cechy i przekonał w dalszej części, że można sobie z tym poradzić.

Jak możesz zwalczyć swoją nieśmiałość? Jesteśmy w stanie wiele z sobą zrobić, a więc możemy także pozbyć się tej cechy. U niektórych proces ten może udać się w większym, bądź mniejszym stopniu. Najważniejsze jednak jest podjąć działanie i spróbować zmienić swoje życie.

Najważniejsze jest to, abyś zadbał o swoje poczucie wartości. Przede wszystkim zastanów się nad tym, co mógłbyś zrobić dla siebie aby dało Ci to satysfakcję.

Może interesuje Cię rozwój osobisty? Zacznij czytać książki. Lubisz ćwiczyć? Uprawiaj sport. Oczywiście nie ograniczaj się do tych przykładów i zastanów się nad tym indywidualnie. Osoba, która pisze te słowa również kiedyś zmagała się z ogromną nieśmiałością. Główną przyczyną tego było niskie poczucie wartości. Brakowało pewnych czynników dowartościowujących, które uświadomiłyby, że myli się mówiąc: „jestem głupi, źle to powiedziałem, mogłem inaczej to rozegrać, ale się wygłupiłem itp.”

Nie walcz ze sobą, już jesteś doskonały, lecz aby to dostrzec ogranicza Cię jedynie Twój sposób myślenia o samym sobie. Co możesz już teraz zrobić? Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś i zrozum, że jak najbardziej ludzkie jest się wygłupić, pomylić, nie wiedzieć czegoś. Mamy do tego prawo i nikt nie może nas za to osądzać, bo przecież każdy, to czasem robi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena