Dziś telewizor jest niemal podstawą w każdym domu i nie jest to jedynie element wystroju. W życiu bardzo wielu ludzi jest to jedna z niewielu rozrywek jakimi mogą się nasycić, ale nie jest ona dla nas najlepsza. Są dobre jak i złe strony poświęcania swojego czasu telewizji. Większość wybiera jednak tą złą opcje. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Data dodania: 2011-07-20

Wyświetleń: 1828

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak to wygląda w rzeczywistości? Dlaczego złe oraz, co to oznacza?:

 ● Telewizja zaraża nas negatywnymi emocjami - Zasiadając o 19 przed telewizorem mamy przed oczami przede wszystkim: afery polityczne, korupcja w służbach zdrowia, partyjne sprzeczki i wzajemne ataki, morderstwa, oszustwa banków i ubezpieczycieli, problemy z euro 2012 itp. Taki krótki „seans” sprawia, że człowiek automatycznie nabiera uprzedzeń wobec świata i drugiej osoby.

Wychodząc na ulicę boimy się o to, czy za chwilę ktoś nie podejdzie do nas w biały dzień i nie zechce zrabować. Prawda jest taka, że taką mentalnością sami rodzimy złość i gardzimy drugim człowiekiem. Obrażamy się wzajemnie zapominając o tym, że naprzeciwko nas przecież stoi dokładnie ktoś taki jak my, ktoś kto posiada swoje uczucia, marzenia, wspomnienia i nie do końca chce nas skrzywdzić. Zapamiętaj, dobro rodzi dobroć, zło rodzi złość. :)

Telewizja ogranicza naszą wyobraźnie i kreatywne myślenie – Oglądamy migające obrazy, słyszymy dźwięk i… wyłączamy swój umysł. Mając wszystko ‘na tacy’, automatycznie pozbawiamy się świadomego myślenia. Na niczym nie trzeba się skupiać ani konfrontować. Natomiast czytając książkę napełniamy swój umysł i ma to doskonałe dla nas efekty.

Telewizja manipuluje faktami – Programy informacyjne w jakiś sposób mają nad nami władzę i sugerują, w co powinniśmy wierzyć, co uznawać za słuszne, a co za brednie. Podkładane oklaski, zmontowane wywiady, urwane wpół słowa zdania, którym nadaje się zupełne inne znaczenie niż miały one miejsce w całym kontekście.

Konkretnym przykładem jest również oglądanie pogody w której jest zapowiadane na następny dzień niskie ciśnienie. Człowiek wstając rano automatycznie nastawia się na to i w rzeczywistości jest dokładnie tak samo, lecz jednak nie zupełnie z tego powodu o jakim mówiono.:) Oczywiście jeszcze zaraz po programie pogody jest reklama leku homeopatycznego, który pomoże nam poprawić nastrój.

Telewizja pokazuje ‘przejaskrawioną’ rzeczywistość – Jest wiele programów, które pokazują ludzkie problemy. Przyciąga nas to i oglądalność takich programów rośnie. Nic dziwnego, że z roku na rok notuje się coraz większe ilości rozwodów.

Pozostają jeszcze inne efekty uboczne takie jak zepsuty wzrok, otyłość oraz pozbawianie siebie czasu, który można zagospodarować w inny, korzystniejszy dla nas sposób.

Słowem końcowym pozostaje tylko odpowiedzieć, czy oglądanie telewizji jest złe? Oczywiście, że nie, ale dla osoby, która potrafi wyselekcjonować, co jest dla niej właściwe oraz ma dystans, do tego, co znajduje się za obrazem na szkle.:) Telewizja oferuje nam także wiele cennych informacji o historii, o zwierzętach jakie chcielibyśmy w przyszłości zobaczyć na żywo, o technologii itp. Zastanów się teraz więc, co jest dla Ciebie korzystniejsze.:)

Licencja: Creative Commons
2 Ocena