Po gorącym i parnym dniu na wschodzie Europy, wczoraj nastąpiła w tamtych regionach w godzinach popołudniowych i wieczornych dość głęboka konwekcja. Podobna sytuacja możliwa jest już dziś na zachodzie Europy.

Data dodania: 2012-06-07

Wyświetleń: 1688

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wczorajszy dzień dla mieszkańców m.in Rosji czy także Ukrainy okazał się dość niespokojny. Nikt nie spodziewał się, że po tak słonecznym i gorącym dniu nadejdzie tak szybko zmiana pogody.
Dla ciekawostki układy, które tam powstały mogłyby by w znaczącym stopniu pokryć większą część naszego kraju. Wszystko działo się to za sprawą bardzo chwiejnej masy powietrza napływającej znad Morza Czarnego. Dodatkowo nad Rosją pojawił się niż wraz z układem frontalnym. Powstanie takich struktur burzowych jakie widzimy na dołączonym zdjęciu satelitarnym zawdzięczaliśmy także dość dobrym uskokom prędkościowym wiatru (SHEAR 0-6 km około 15-20 m/s, SHEAR 0-1 km pokrył się wraz z przemieszczającą się burzą multikomórkową i wynosił około 7-10 m/s).

Burze swoje apogeum osiągnęły wieczorem, natomiast później zaczęły słabnąć i w nocy zanikły.Dzisiaj podobna sytuacja jeżeli chodzi o rozwój burz prognozowana jest dla Francji, a także częściowo naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec.
Sytuacja może być dość niebezpieczna, gdyż nad te tereny napłynie masa powietrza, w której burze bardzo dobrze się organizują, a mianowicie PZm (powietrze zwrotnikowo morskie).
Dodatkowo będziemy mieli do czynienia z chłodnym frontem atmosferycznym wraz z niżem, którego centrum znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi.
Jeżeli chodzi o warunki dla dalszego rozwoju burz będą one także dość imponujące. Nad Francją pojawi się dość duża chwiejność w troposferze rzędu 1000-2000 J/kg.

Przy bardzo niskim LCL (poniżej 500m) jak i niskiej wartości warstwy hamującej zjawiska powinny dość szybko zainicjować.
Chwiejność w troposferze pokryje się wraz z uskokami prędkościowymi wiatru (SHEAR 0-6 km do 20-25 m/s, SHEAR 0-1 km do 10-15 m/s). To sprawi, że burze dość szybko będą przemieszczać się z kierunku SW na NE, a ich organizacja może być naprawdę ciekawa. Możliwe, że w godzinach wieczornych powstanie dość dobrze rozbudowana linia burz, a nawet układ MCS (Mezoskalowy Układ Konwekcyjny), który będzie podążał w stronę Niemiec, a w godzinach nocnych możliwe, że struktury znad Niemiec ulegające degradacji, dotrą także do Polski, jednakże najprawdopodobniej będziemy mieli tylko do czynienia z dość silnymi opadami deszczu w Polsce południowo zachodniej.
Nad terenem Francji i Niemiec nie można wykluczyć rozwoju również burz superkomórkowych (SRH1 do 160-250 m2/s2, SRH3 do 200-300 m2/2), których głównym zagrożeniem będą bardzo silne, lokalnie niszczące porywy wiatru, a także opady gradu do 3-4 cm, choć ze względu na dość silnie uwodnioną troposferę (PWATER do 34-38 mm) opady te, nie stwarzają aż tak dużego zagrożenia.
Nie można wykluczyć również powstania głównie w północno wschodniej Francji / południowo zachodniej części Niemiec tornada. Taki scenariusz również zakłada wskaźnik STP (Significant Tornado Parametr) osiągający lokalnie do 2 pkt.
Jedyny czynnik, który dość skutecznie może ograniczyć rozwój zjawisk jest zachmurzenie. Takowe dość wysokie utrzyma się głównie średniego piętra. Jednakże wydaje się, że konwekcja tak czy owak zainicjuje, a jeśli stanie się to dość szybko, można oczekiwać dość silnych zjawisk burzowych trwających także w godzinach nocnych.

Podsumowując, przed mieszkańcami głównie Francji i Niemiec dość niespokojne kilkanaście godzin.
Po ciepłym i parnym dniu, w powietrzu zwrotnikowo morskim rozwiną się dość groźne zjawiska burzowe podążające z południowego zachodu na północny wschód. Apogeum tychże burz spodziewane jest w godzinach wieczornych. W tamtejszych regionach Europy powinniśmy być naprawdę bardzo ostrożni, ponieważ, kiedy zajdzie inicjacja burz, ich rozwój może być naprawdę szybki, co sprawi, że zjawisko może nas w każdej chwili zaskoczyć.

Źródło - Polskie Centrum Ostrzegania - http://plco.manifo.com

Licencja: Creative Commons
0 Ocena