Sytuacja hydrologiczna w Polsce poprawiła się tylko chwilowo i lokalnie z powodu obfitych opadów deszczu. Niestety, opady deszczu znów stają się nieregularne i krótkotrwałe. Nie należy zapominać, że burze, których doświadczyliśmy, były zjawiskiem lokalnym i nie miały znaczącego wpływu na poprawę sytuacji hydrologicznej w całym kraju. 

Data dodania: 2022-08-08

Wyświetleń: 572

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIADOMOŚĆ

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy po fali upałów czeka nas deszczowa pogoda? Prognoza opadów na sierpień 2022

Zbiory już niedługo, przez co rolnicy z niepokojem spoglądają w rozżarzone niebo. „Czy w końcu spadnie jakiś porządny deszcz?!” – wielu z nich zadaje istotne pytanie. My spieszymy z odpowiedzią na to pytanie! W tym artykule przedstawiamy najnowszą prognozę pogody i opadów na pierwszą połowę miesiąca, która pokazuje, że sierpniowa anomalia opadów jest niestety niekorzystna.

Czy wisi nad nami widmo dalszej suszy?

Sierpień nie jest optymistyczny. Polska wejdzie w bardzo słoneczny i suchy okres, co potwierdzają mapy opadów oraz każdy radar deszczu. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej. Obecnie doświadczamy wzrostu ciśnienia na dużym obszarze. Pogoda jest więc dość przejrzysta i słoneczna. Jest jednak nadzieja na deszcz w północnej części kontynentu, na którą oddziałuje układ niskiego ciśnienia z nad Oceanu Atlantyckiego. Ogólnie rzecz biorąc, najbliższe dwa tygodnie będą w Polsce ciepłe i suche.

Jednak ogólnie panująca susza nie oznacza, że nie będzie burz: według meteo pl burze spodziewane są przede wszystkim w północno-wschodniej Polsce. Opady deszczu, choć czasem bardzo intensywne, nie będą w stanie dostarczyć wody na większych obszarach. Aby zaspokoić potrzeby hydrologiczne naszego kraju, nad Polską musi utworzyć się warstwa burzowa, która utrzymałaby się przez minimum trzy tygodnie. Nie jest to jednak możliwe, więc całkowita zawartość wilgoci w glebie pozostanie niezmieniona.

Czy mimo wszystko wystąpią jakiekolwiek burze?

Radar deszczu pokazuje burze w prognozie na jutro i pojutrze. Opady związane z tymi burzami będą miały symboliczny wpływ na nawodnienie w całym kraju. Na niektórych obszarach może spaść nawet 20-30 mm, jednak jest to dość punktowe ujęcie, które nie dotyczy większych powierzchni. To nie wystarczy, aby poprawić sytuację hydrologiczną w kraju - prognozy na sierpień są niestety niekorzystne.

Perspektywy opadów na najbliższy tydzień nie wyglądają najlepiej. Kraj ponownie znajdzie się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. W rezultacie opady będą nieobecne lub lokalne, rozproszone i bardzo słabe. W piątek i sobotę we wschodniej Polsce miejscami spodziewane są opady. Z drugiej strony, przyszły tydzień będzie cieplejszy, ponieważ powróci wysokie ciśnienie. Wysokie ciśnienie będzie rozciągać się nad Atlantykiem i zachodnią Europą oraz nad Bałtykiem. Wysokie ciśnienie również będzie miało wpływ na naszą pogodę. W Polsce deszcz w przyszłym tygodniu będzie rzadki, a jeśli już spadnie, to lokalnie i nielicznie.

Niestety, długoterminowa prognoza na sierpień w Polsce nie dostarcza dobrych informacji. Oznacza to, że na podstawie długoterminowych wzorców pogodowych od meteo.pl opady w sierpniu 2022 roku będą statystycznie znacząco niższe niż w roku bazowym. Nie pozostaje nam nic innego jak chłodzić się w zaciszu własnego domu, unikając wysokich temperatur. Warto poszukać przy tym inwestycji w obce waluty na https://pl.exrates.pro w czasach inflacyjnego kryzysu oraz rzucić okiem na http://mapia.pl, gdzie znajdziemy katalog wielu polskich firm.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena