Usługi turystyczne to wszelkie usługi świadczone turystom. Ustawodawca definiuje usługi turystyczne, jako „usługi przewodnickie (przewodników turystycznych), usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym” (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych).
Specyficznym podmiotem świadczącym usługi na wsi jest gospodarstwo agroturystyczne, które organizuje pobyt turystom przez rodzinę we własnym gospodarstwie domowym użytkującym gospodarstwo rolne. Gospodarstwo agroturystyczne świadczy w swoim obrębie usługi turystyczne, takie jak: usługi noclegowe, żywieniowe, rekreacyjno-sportowe i kulturalne. Poprzez umożliwienie turystom bezpośredniego kontaktu z funkcjonującym gospodarstwem rolnym (lub równoważnym, tj. ogrodniczym, rybackim) oraz uczestnictwo w życiu rodziny umożliwia im bycie w środku życia wsi, a nie tylko jego obserwacje zewnętrzne. Jednocześnie pobyt w gospodarstwie agroturystycznym umożliwia turyście wyzbycie się poczucia alienacji społecznej i anonimowości .
Obecność turystów w gospodarstwie rolnym i na terenie wsi pobudza działania gospodarzy na rzecz poprawy czystości i estetyki, podnosząc jakość życia samych mieszkańców. Gospodarz ten troszczy się nie tylko o wygląd domostwa, ale także zastanawia się nad dodatkowymi usługami dla swoich gości. Nocleg i wyżywienie nie wystarczają już ciekawemu turyście. Zaczyna więc tworzyć dodatkowe usługi, które będą stanowić usługę towarzyszącą w jego ofercie pobytowej. Usługi, które mogą być świadczone przez osoby prowadzące działalność agroturystyczna możemy podzielić na :
- noclegi (w oddzielnym domu, oddzielnym mieszkaniu, pokoju z własną łazienką, pokoju i dzielonej z innymi gośćmi lub domownikami łazienki;
- wyżywienie (całodzienne lub wybrane posiłki);
- usługi przewodnickie (koniem, traktorem, pieszo);
- wypożyczenie sprzętu sportowo-rekreacyjnego;
- przechowywanie przyczep kempingowych, sprzętu sportowego, głównie wodnego po sezonie;
- opieka nad dziećmi turystów;
- kontakt ze zwierzętami gospodarskimi (nie tylko jazda konna, ale i karmienie
i czyszczenie konia, podbieranie jajek i itp.);
- nauka rzemiosła ludowego (możliwość własnoręcznego wyplecenia kosza czy utkania kilimu, który później jest namacalną pamiątką z pobytu w gospodarstwie);
- możliwość robienia przetworów domowych z owoców i warzyw (często w sposób charakterystyczny dla danego regionu);
- zbieranie i przetwarzanie owoców runa leśnego;
- uczestnictwo w pracach polowych;
- możliwość obserwowania unikalnych gatunków roślin i zwierząt (w przypadku gospodarstw położonych na obszarach chronionych lub w pobliżu rezerwatów).
Istotnym czynnikiem niematerialnym wyróżniającym każda usługę powinna być gościnność. Polskie przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom”, sławione w wielu utworach Mickiewicza, przypomina nam o polskiej gościnności zaścianków, gdzie nawet otwarte wrota zapraszały wędrowca do odwiedzenia gospodarstwa.
Podsumowując, usługi agroturystyczne będą przynosić gospodarstwu dochód, pod warunkiem, że będą stu procentach trafiać w potrzeby klienta.