Kiedy Polacy narzekają na deszcz i chłód, nasi sąsiedzi będą mieli do czynienia przez najbliższe kilkanaście godzin z silnymi burzami. Sytuacja od początku do końca nie była klarowna, dlatego dopiero teraz, kiedy teoretycznie nie powinno się już nic zmienić, piszemy o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Data dodania: 2012-06-04

Wyświetleń: 1361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Już dziś przez południową część Niemiec, północną Austrię i Czechy przetoczą się gwałtowne burze.
W godzinach około południowych i popołudniowych nad omawianym obszarem pojawi się chwiejność w troposferze rzędu 500-1500 J/kg, lokalnie do 2000 J/kg. Przy bardzo dobrych warunkach kinetycznych (SHEAR 0-6 km do 20-25 m/s i SHEAR 0-1 km do 10-15 m/s) burze bardzo szybko będą się formowały w większe struktury, dlatego zjawiska występujące u naszych sąsiadów mogą bardzo szybko zaskoczyć tamtejszych mieszkańców. Do dość szybkiej i intensywnej inicjacji doprowadzi niska wartość wskaźnika LCL (500m>LCL>0m) a także praktyczny brak warstwy hamującej w godzinach popołudniowych.
Razem z chwiejną masą powietrza z W/SW na E/NE będzie przesuwał się niż, którego centrum w godzinach późno popołudniowych znajdzie się na zachodnią częścią Czech (patrz dołączone zdjęcie).
Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, gdyż mamy do czynienia raz, że z frontem atmosferycznym, który podzieli dzisiaj Niemcy na dwie strefy (północną, chłodną, gdzie temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza i południową, bardzo ciepłą, gdzie na termometrze zobaczymy lokalnie powyżej 25 stopni Celsjusza, a w północnej części Austrii nawet 30), a dwa że nad obszarem, na którym będzie zalegać chwiejna masa powietrza, będzie znajdował się niż, który dodatkowo sprawi, że burze będą jeszcze bardziej intensywne. Dodatkowo właśnie na tym froncie te różne masy powietrza się zetrą.
Szczególnie nad Czechami należy oczekiwać burz superkomórkowych (bardzo wysokie SRH = 200-400 m^2/s^2), dlatego też tam głównym zagrożeniem podczas burz oprócz nawalnych opadów deszczu (PWATER = 30-38 mm) i bardzo silnych porywów wiatru (lokalnie powyżej 90/100 km/h) należy oczekiwać burz dających opady gradu (do 3-4 cm), a lokalnie nie można wykluczyć pojawienie się 1/2 słabych trąb powietrznych.
W godzinach popołudniowych / wieczornych możliwe, że utworzy się mezoskalowy układ konwekcyjny (Układ MCS), który dotrze także późnym wieczorem do południowych dzielnic naszego kraju. Ze względu na dość późną porę, zjawiska powinny być już słabsze, stwarzające głównie zagrożenie wystąpienia ulewnych opadów deszczu i silniejszych porywów wiatru.
Jeżeli jednak struktury docierające do Polski będą nadal dość groźne, możliwe jest uaktualnienie niektórych obszarów (szczególnie tych najbardziej wysuniętych na południe) do stopnia wyższego.
Całą sytuację będziemy dość pilnie śledzić i jeżeli będzie takowa potrzeba, pojawią się pierwsze relacje na żywo w miesiącu Czerwiec.
Wieczorem i nocą również przemieści się nad centralną i północną częścią naszego kraju strefa intensywnych opadów deszczu. Z racji tego, że strefa ta raczej szybko się wycofa poza granice naszego kraju (około godz. 06:00 UTC), ostrzeżenie 1 stopnia przed opadami deszczu nie zostanie wydane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena