Wznoszący się na wysokość 1426 m n.p.m Śnieżnik jest obowiązkowym do zdobycia szczytem dla każdego śmiałka pragnącego uzyskać Koronę Gór Polskich. Jednak nie tylko… choć jest to najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, droga wiodąca na jego szczyt może być łagodna i przyjemna, a bez wątpienia niezwykle malownicza.

Data dodania: 2019-04-02

Wyświetleń: 742

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyprawa na Śnieżnik – atrakcyjne trasy na Masyw Śnieżnika

Wyprawa na Śnieżnik jest doskonałą alternatywą spędzenia czasu wolnego dla wszystkich miłośników górskich wędrówek.

Masyw Śnieżnika oplatają liczne szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, sposobów na jego zdobycie jest więc całkiem sporo. Warto zauważyć, że to pasmo górskie położone jest po obu stronach granicy polsko-czeskiej, spotkać więc tu można wędrowców z obu państw. Wierzchołek Śnieżnika jest dość mocno wypłaszczony, kopulasty, niegdyś znajdowała się tu 33 metrowa wieża, pochodząca ze schyłku XIX wieku, dziś niestety pozostały po niej wyłącznie ruiny.

Tuż przy wierzchołku, na rozległej hali znajduje się schronisko, gdzie rozkoszując się pyszną szarlotką, chłodząc zimnymi napojami czy ogrzewając gorącą herbatą – w zależności od pory roku, podziwiać można przepiękny krajobraz roztaczający się na całą kotlinę kłodzką i nie tylko. Ze Śnieżnika doskonale widać Czarną Górę, a także pobliski Goworek, Puchacz i Trójmorski Wierch. W pogodny dzień, w oddali dostrzec można również Karkonosze, Górę Ślężę, Jezioro Otmuchowskie, Zieleniec, Góry Bystrzyckie, Orlickie i czeski Jeseník.

Latem, na szczyt można dostać się pieszo lub rowerem, zimą natomiast warto wyposażyć się w narty biegowe, skiturowe lub też rakiety śnieżne. Od strony polskiej wędrówkę rozpocząć można z Międzygórza, Przełęczy Puchaczówka, ze Stornia Śląskiego, Kletna oraz z Kamienicy. Przy każdym wejściu na szlak znajdują się parkingi, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód.

Żółty szlak, wiodący do Schroniska pod Śnieżnikiem zaczyna się już w Stroniu Śląskim - dla chcących nieco skrócić sobie dystans - wędrówkę rozpocząć można w miejscowości Kletno. Dalej trasa ta wiedzie przez Jaskinię Niedźwiedzią – uznawaną za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Polsce. Jest ona udostępniona dla turystów, dlatego dla wszystkich, którzy tam jeszcze nie byli, jest to obowiązkowy punkt do zobaczenia. Zwiedzanie jaskini to ogromna frajda zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przygotowano tam specjalne trasy turystyczne, pełne atrakcji i ciekawostek. Podążając dalej, żółtym szlakiem dochodzimy do Przełęczy Śnieżnickiej, gdzie znajduje się skrzyżowanie wielu tras. Dochodzi tutaj szlak zielony i niebieski prowadzący z Międzygórza oraz czerwony szlak wiodący z Czarnej Góry. Idąc dalej, po dość stromej drodze po kilkunastu minutach, znajdziemy się na Hali Pod Śnieżnikiem, gdzie usytuowane jest wspomniane schronisko. Przejście ostatniego odcinka, oznaczonego zielonym szlakiem, łączącego halę ze Śnieżnikiem zajmuje ok. 30 minut. Cała wyprawa ze Stronia Śląskiego zajmuje więc ok. 3 godzin.

Alternatywną, równie malowniczą trasą, jest przejście z Przełęczy Puchaczówka położonej tuż nad ośrodkiem Czarna Góra. Kierując się czerwonym szlakiem, wspinaczkę rozpoczynamy od wejścia na Czarną Górę - dla osób chcących ułatwić sobie wyprawę istnieje możliwość skrócenia tego odcinka poprzez wjazd na Czarną Górę koleją linową. Jest to zdecydowanie dłuższy i bardziej wymagający szlak, bowiem by dojść do Hali pod Śnieżnikiem należy najpierw wspiąć się na Czarną Górę a następnie Żmijowiec. Trasa ta jest bardzo urokliwa, jednak dość wymagająca, a samo wejście na Śnieżnik zajmuje ok. 5 godzin.

Na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, można również dostać się z Międzygórza. Najkrótsza z tras, oznaczona czerwonym szlakiem, uznawana też za najtrudniejszą, zajmuje ok. 2,5 godziny. Po drodze znajduje się jednak kilka doskonałych punktów widokowych. Z Międzygórza do Hali pod Śnieżnikiem doprowadzi nas kilka tras, wybór najkorzystniejszej warto więc uzależnić od upodobań, warunków atmosferycznych i naszych możliwości fizycznych.

Z Kamienicy, bezpośrednio na Śnieżnik prowadzi z kolei szlak zielony. Trasa ta jest łagodna i przystępna. Podążając nią można zobaczyć Leje, czyli jedne z największych nachyleń stoków Śnieżnika.

Jak widać, tras prowadzących na Śnieżnik jest sporo – każda z nich unikalna, pełna atrakcji i niesamowitych krajobrazów. Szczyt zdobyć można o każdej porze roku, choć zimą jest to oczywiście nieco trudniejsze.  Niezależnie jednak od warunków atmosferycznych, podczas wędrówki czeka nas moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń, dlatego też wyprawa na Śnieżnik jest doskonała formą spędzenia czasu wolnego dla osób w każdym wieku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena