Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to atrakcja, której nie sposób nie zauważyć, podążając główną trasą z Wrocławia w kierunku Kłodzka.Ta monstrualna, przepięknie błyszcząca w słońcu budowla wznosi się na niewielkim wzgórzu, tuż za Ząbkowicami Śląskimi.

Data dodania: 2019-04-10

Wyświetleń: 701

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ikona XIX wieku - poznajmy historię Marianny Orańskiej, odwiedzając Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Przypominając swym kształtem potężny zamek, przez lata uznawana była za perłę architektury Dolnego Śląska.

Historia Pałacu nierozerwalnie związana jest z losami jego fundatorki - Marianny Orańskiej, uznawanej za ikonę, kobietę, która znacznie wyprzedziła swą epokę. Marianna Orańska była królewną niderlandzką, żoną Albrechta Hohenzollerna - księcia pruskiego. Jej historia choć bardzo romantyczna, okazała się niestety tragiczna. Marianna była osobą nietuzinkową, odznaczała się ogromną inteligencją i rozsądkiem, w odróżnieniu od swego męża, który nie dość, że był surowy i grubiański, to jeszcze niewierny. Księżna wielokrotnie próbowała ratować swe małżeństwo, jednak bezskutecznie. Po kilku latach, nieszczęśliwa Marianna, zakochała się w swym doradcy i koniuszym Johannesie van Rossumem. Porzuciła więc swego męża, wystąpiła o rozwód i uciekła z ukochanym. Niestety, po tym skandalu została zmuszona do opuszczenia Ziemi Kłodzkiej, zakazano jej pobytu na terenie Prus dłuższego niż jeden dzień. Resztę życia spędziła więc z dala od dzieci, w niewielkiej miejscowości położonej po austriackiej stronie granicy. Marianna Orańska była wielka miłośniczką sztuki, jednocześnie  doskonale rodziła sobie z ekonomią i zarządzaniem. Uznawana jest za jedną z najbardziej niekonwencjonalnych i nietuzinkowych kobiet XIX wieku.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim został wybudowany na polecenie Marianny Orańskiej w latach 1838-1872. Początkowo, była to jej letnia rezydencja, jednakże po rozwodzie a księciem Albrechtem, zarządzanie pałacem przejął jej najstarszy syn, który tam również zamieszkał. Na szczególną uwagę zasługuje zewnętrzny wygląd budowli, doskonale zachowany do dziś. W jego narożnikach, stoją potężne, ponad 30 metrowe baszty. Całość wykonana jest ze specjalnej, politurowanej cegły, dzięki czemu wspaniale odbija promienie słońca. Pałac zajmował powierzchnię 3600 m², jednak to nie wszystko - dokoła niego roztaczały się przepiękne ogrody, na terenie których znajdowało się 27 kaskad, wiele rzeźb i monumentów. Mówi się, że łączny koszt budowy Pałacu sięgał ponad 3 ton złota. Wnętrze pałacu liczyło ponad 100  pomieszczeń, w pełni wyposażonych, w których nie zabrakło marmurów, bogatych złotych zdobień czy mozaikowych posadzek.

Pałac w bardzo dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, jednakże później został rozgrabiony i zniszczony przez Armię Czerwoną. Rezydencja dwukrotnie ucierpiała na skutek pożaru. Dopiero od 2012 r. został oddany w ręce Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Aktualnie trwają tam działania konserwatorskie, mające na celu przywrócenie jego dawnego blasku. Obiekt jest udostępniony dla turystów. Podczas ok. 1,5 godzinnego zwiedzania można bliżej poznać fascynujące losy Marianny Orańskiej. Pałac warto odwiedzić w okresie wiosenno-letnim a także jesiennym, a to za sprawą ogrodów do niego przylegających, gdzie malowniczo kwitną kwiaty, drzewa i krzewy. Kotlina Kłodzka obfituje w rozmaite atrakcje - Pałac Marianny Orańskiej niewątpliwie należy do jednej z nich - wizyta tutaj zachwyci wszystkich miłośników historii, sztuki, architektury i przyrody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena