Chyba nie ma nikogo w naszym kraju kto nie słyszałby o Puszczy Białowieskiej. Każdy kojarzy ją przede wszystkim z żubrem, ale to przecież nie jedyne zwierzę żyjące w tym zakątku Polski. Nie bez przyczyny Puszcza Białowieska nazywana jest „zielonymi płucami Europy”.

Data dodania: 2015-05-29

Wyświetleń: 1041

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska fascynuje ludzi od wieków. Niedawno minęło sześć stuleci od chwili, kiedy zaczęto w sposób urzędowy chronić te pierwotne lasy. Mimo to, w ciągu ostatnich trzystu lat obszar puszczy zmniejszył się niemalże o połowę. Nadal jest jednak największym tego typu miejscem w Europie, wyprzedzając Puszczę Augustowską i Puszczę Knyszyńską, również położone na terenie Polski.

Od początków swego istnienia jest Puszcza Białowieska ostoją zwierząt bardzo licznych gatunków. Poza wspomnianym żubrem, w leśnych ostępach można natknąć się na wilki, rysie, jelenie i sarny, a także największego krajowego gryzonia jakim jest bóbr. Bardzo licznie występują tutaj siedliska ptaków, niekiedy tamtejsza populacja jest niemalże całkowitą liczbą pewnych gatunków w naszym kraju. Co istotne, w gęstym lesie nadal mieszkają charakterystyczne dla tego ekosystemu ptaki leśne, które żyją bez zmian swojego trybu życia przez całe stulecia.

Ochrona Puszczy Białowieskiej ma długą tradycję, niemniej jednak wciąż na jej terenach prowadzona jest nieustanna wycinka wielowiekowych drzew. Nie osiąga on już tak dramatycznej skali jak choćby przed stuleciem, kiedy w ciągu dwudziestu lat wycięto mniej więcej jedną trzecią całego drzewostanu. Efektem takiego niefrasobliwego postępowania człowieka jest znaczne odmłodzenie rosnących w puszczy drzew, zdecydowana większość nie ma stu lat. Na szczęście są jeszcze takie obszary, które są właściwie nietknięte ręką ludzką, a istnienie Białowieskiego Parku Narodowego jest pomocne w przechowaniu tej wyjątkowej przyrody.

Puszcza Białowieska to także spory kawał historii Polski. To tutaj przyjeżdżali na polowania królowie Polski, carowie Rosji i dygnitarze wielu krajów z całego świata. Znane jest upodobanie wielu z nich do łowów właśnie w lasach dookoła Białowieży, wsi ulokowanej przy początku polskiej części puszczy, na jej zachodnim krańcu. Białowieskie polowania nadal cieszą się uznaniem w całej Europie.

Puszcza Białowieska jest wspaniałym miejscem letniego wypoczynku, bo to właśnie tutaj można zobaczyć na własne oczy piękno nieskażonej przyrody, niezmiennej od stuleci. Dzięki takiemu wyjazdowi łatwiej przychodzi uzmysłowienie sobie, jak wyglądała Polska kilkaset lat temu.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena