Z roku na rok agroturystyka staje się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu wolnego. Wiele osób decyduje się uciec od zgiełku miasta do różnego rodzaju domków, czy też ośrodków wypoczynkowych, zlokalizowanych na łonie natury. Wiele z nich znajdziemy w magicznej Puszczy Noteckiej - perle Wielkopolski.

Data dodania: 2018-05-07

Wyświetleń: 634

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie na urlop? Agroturystyka w Puszczy Noteckiej

Z DALA OD DOMU


Choć przyjęło się uważać, że agroturyści najczęściej wybierają ośrodki wypoczynkowe w regionie zamieszkania, nie jest odosobnionym zjawiskiem poszukiwaniem gospodarstw tego typu również w innych stronach. Stosunkowo nieduże terytorium naszego kraju sprawia, że wypad do innego województwa, czy na drugi koniec Polski nie jest dużym problemem, nawet jeśli wybieramy się z rodziną. 

Mazury, Kaszuby oraz różnego rodzaju górskie tereny są zwykle najczęściej wybieranymi przez agroturystów lokalizacjami, przede wszystkim ze względu na swój unikalny, regionalny koloryt, odróżniający je znacząco od innych regionów. Nie możemy też zapominać o zapierającej dech w piersi naturze, dla której to właśnie wielu z nas decyduje się porzucić domowe pielesze i wybrać się w podróż. 


AGROTURYSYKA W PUSZCZY NOTECKIEJ


Do grona lubianych przez agroturystów lokacji należy również Wielkopolska z jej bogactwem lasów i jezior. Mowa przede wszystkim o dolinie Warty, położonej w rozłożystej Puszczy Noteckiej, obfitującej w liczne parki krajobrazowe. 

Co mają nam do zaoferowania te okolice? Jest to z pewnością dzika, nieskalana cywilizacją natura. Wystarczy powiedzieć, że na terenie Puszczy znajduje się szesnaście rezerwatów przyrody, z których każdy stanowi osobny mikroświat niezwykłej flory i fauny. Wiele gatunków roślin i zwierząt występujących na tych terenach są prawdziwymi unikatami na skalę krajową. Na wielkopolskie rezerwaty składają się zarówno terytoria leśne, jak i czarujące jeziora. 

Na szczególną uwagę agroturystów, którzy nastawieni są przede wszystkim na zwiedzanie okolic, zasługuje Sierakowski Park Krajobrazowy, zlokalizowany w zachodniej części województwa wielkopolskiego, w Dolinie Dolnej Noteci i Dolnej Warty. Jest to samo serce Puszczy Noteckiej, z dwoma dużymi jeziorami - Jaroszewskim i Lutomskim, a także innymi, mniejszymi zbiornikami wodnymi, które podziwiać możemy nie tylko na brzegu, ale też ze specjalnie stworzonych w tym celu punktów widokowych. 

Na Sierakowski Park Krajobrazowy, składa się aż pięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 228,84 ha. Są to m.in rezerwat przyrody „Buki nad Jeziorem Lutomskim”, „Mszar nad jeziorem Mnich”, rezerwat przyrody „Cegliniec”, „Bukowy Ostrów”, a także „Czaple Wyspy”, gdzie chronione są miejsca lęgowe wyjątkowo rzadkich gatunków czapli. 

Na różnorodność okolicy nie możemy więc narzekać. Jeśli już zwiedzimy wszystkie rezerwaty przyrody, niedaleko Sierakowskiego Parku Krajobrazowego znajdują się również inne niezwykłe rezerwaty Puszczy Noteckiej. 

Największą atrakcją tych okolic są jednak z całą pewnością jeziora, stanowiące często część integralną rezerwatów. Wiele z nich posiada plaże, na których swobodnie możemy spędzić czas z naszymi najbliższymi oraz głęboko zrelaksować się w czasie długich spacerów ich brzegiem. 


NOWOCZESNE OBLICZE AGROTURYSTYKI


Agroturystyka ma wiele twarzy, szczególnie w jej nowoczesnym wydaniu. Gospodarze prześcigają się często w pomysłach, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt na łonie natury. I choć taki wyścig często grozi nadmierną komercjalizacją to trudno zaprzeczyć, że niektóre z nich są naprawdę atrakcyjne, szczególnie dla najmłodszych. 

Agroturystyka w różnych regionach naszego kraju ma coraz więcej do zaoferowania dla zabieganych mieszczuchów. To już nie tylko same domki wypoczynkowe, zlokalizowane w czarujących, oddalonych od cywilizacji okolicach, ale duże ośrodki wypoczynkowe z różnego rodzaju atrakcjami, nastawione przede wszystkim na rodziny z dziećmi, ale nie tylko. 

W dużej części tego typu ośrodków znajdziemy m.in takie atrakcje jak stadniny koni i innych zwierząt, szczególnie atrakcyjne dla dzieci, które w mieście rzadko kiedy mają okazję do obcowania z prawdziwą naturą. 

Jeśli same wędrówki po lasach nam nie wystarczają to z pewnością znajdziemy dla siebie inne zajęcie. Ośrodki organizują różnego rodzaju aktywności, jak np. spływy kajakowe okolicznymi rzekami, czy też pływanie po jeziorach. W wielu z nich znajdują się również boiska do gry i różnego rodzaju rekreacji. 

Z kolei jeśli nie wyobrażamy sobie urlopu bez jazdy na rowerze to powinniśmy wybrać się na przejażdżkę jedną z tras rowerowych w Puszczy Noteckiej. To dobry sposób, by szybko zwiedzić okolicę, a równocześnie zapewnić sobie zdrową dawkę codziennego ruchu. 


JAKIE DOMKI WYBRAĆ? 


Przed wybraniem urlopowej lokalizacji na łonie natury powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj agroturystyki nas interesuje - czy chcemy prawdziwego odcięcia się od cywilizacji i jej udogodnień, czy też stawiamy na nowoczesne miejsca w których możemy komfortowo spędzić czas, ciesząc się otaczającą nas naturą i jej cudami. 

Jak już wspominaliśmy, agroturystyka nie jedno ma imię, dlatego też szukając odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego, czy po prostu domków, trafimy zarówno na miejsca, gdzie możemy wypoczywać w tradycyjnych wiejskich chatkach, jak też na ich bardziej nowoczesne warianty. 

Jeśli jedziemy całą rodziną to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany przez nas ośrodek lub gospodarstwo dostosowane jest do ich potrzeb. Mamy tu na myśli zarówno zewnętrzne atrakcje, jak np. place zabaw, czy zagrody ze zwierzętami, jak i samo wyposażenie domków. Powinny być one maksymalnie zaadoptowane dla rodzin z dziećmi, a więc zawierać takie udogodnienia jak krzesełka dziecięce, łóżeczka i inne. Nie zaszkodzi również jeśli w najbliższej okolicy będzie znajdował się sklep, gdzie możemy zakupić artykuły pierwszej potrzeby, szczególnie ważne jeśli chodzi o dzieci. 

W ośrodkach mile widziane są także różnego rodzaju miejsca do rozpalenia ogniska, czy też grilla. Możemy przy nich spędzać klimatyczne wieczory razem z rodziną oraz innymi wczasowiczami, napawając się nocnym gwiazdami, które tak trudno zobaczyć w mieście w całej ich okazałości. 


ŚWIĘTA NA ŁONIE NATURY


W ostatnim czasie zapanowała prawdziwa moda na świąteczne wyjazdy. Wielu z nas chce uniknąć długich i męczących przygotowań, a zamiast tego cieszyć się po prostu towarzystwem najbliższych i wypoczynkiem. Najczęściej w tym celu wybierane są ciepłe kraje, jednak z dziećmi taka wyprawa nie zawsze jest możliwa. 

Dlatego też coraz więcej ośrodków wypoczynkowych, w tym również agroturystycznych, proponuje klientom specjalne, „świąteczne” oferty. W ich ramach możemy spędzić ten jedyny w swoim rodzaju czas na tle niecodziennej natury. 

Jest to z pewnością dobra i „swojska” alternatywa dla egzotycznych wyjazdów, w czasie których łatwo zagubić świąteczny klimat. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena