Wybierając wyposażenie mieszkania, stawiamy przede wszystkim na te meble, które cechuje połączenie funkcjonalności i estetyki.  W niniejszym artykule piszemy o ty, jak pod tym względem sprawdzają się nowoczesne narożniki, które cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością na rynku wnętrzarskim. 

Data dodania: 2018-05-31

Wyświetleń: 964

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urządzamy salon: Czy warto wybierać nowoczesne narożniki?

NOWOCZESNE NAROŻNIKI - DLA KOGO?


Dla wielu kojarzą się z topornymi, niezgrabnymi meblami, które zajmują zbyt dużą część domowej przestrzeni. Niezaprzeczalnie, wiele dawnych modeli było właśnie takich, jednak w ostatnim czasie sytuacja ta uległa radykalnej zmianie. 

Narożnik to obecnie jeden z ulubionych mebli do salonu. Powodów jest przynajmniej kilka. To przede wszystkim dobra alternatywa dla mniejszych sof, czy kanap, idealna do domów z dużym salonem. 

W przeciwieństwie bowiem do swoich mniejszych „sióstr”, narożnik jest zdecydowanie bardziej rodzinnym meblem, doskonale sprawdzającym się dla dużych rodzin, ponieważ cechuje go zdecydowanie większa powierzchnia, na której można wygodnie odpoczywać, lub po prostu spędzać czas z najbliższymi. Sprawdza się również lepiej przy różnego rodzaju rodzinnych imprezach, kiedy to w naszym domu zjawiają się goście. 

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by narożnik stał się głównym meblem także w mniejszych salonach. Pomimo stosunkowo większych gabarytów jest to on na tyle uniwersalnym meblem, że pasuje do różnego rodzaju przestrzeni. 

Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także „wizji”, co do wyglądu mieszkania i praktyczności jego wyposażenia. Jeśli zależy nam szczególnie na tej ostatniej to narożniki będą najlepszych wyborem do salonu. Mają również coraz więcej do zaoferowania miłośnikom oryginalnego designu - są nie mniej stylowe i niepowtarzalne, niż sof, czy też kanapy. 

W poniższych podpunktach znajdziecie przegląd ich poszczególnych cech oraz funkcji, który może być szczególnie przydatny przed wyborem głównego mebla do salonu. 


NAROŻNIKI Z FUNKCJĄ SPANIA


Dodatkowa przestrzeń do spania to prawdziwy skarb w każdym domu, nieoceniony przy niezapowiedzianej wizycie gości lub rodzinnej imprezie. Nowoczesne narożniki z funkcją spania w łatwy sposób mogą zmienić się z używanego na co dzień mebla w wygodne łóżko. 

W przeciwieństwie do innych, rozkładanych mebli, w których funkcja spania jest jedynie dodatkiem, nowoczesny narożnik stanowi pełnoprawne łóżko, które nie musi być przeznaczone tylko i wyłącznie dla gości, ale również dla domowników. 

W większości modeli znajduje się także przestronny pojemnik na pościel, który pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w szafie, co jest z pewnością tylko dodatkowym plusem. 

Czym kierować się przy wyborze właśnie takich narożników? Jeśli zamierzamy wykorzystywać je przede wszystkim do spania to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość elementów służących do rozłożenia naszego mebla. (Są one różne w zależności od modelu) Niestety, w tańszych narożnikach, często wykonane są one z gorszych, łatwo zużywających się materiałów, co sprawia że rozłożenie mebla po pewnym czasie staje się prawdziwym wyzwaniem, a o wygodzie spania możemy zapomnieć. 


NIE TYLKO FUNKCJONALNOŚĆ


Nowoczesny narożnik to nie tylko wysoka funkcjonalność, ułatwiająca codzienne życie, ale też stylowy, designerski wygląd. Po latach przebywania na peryferiach tego, co przyjęło się uważać za modne i stylowe, narożnik został doceniony przez wielu projektantów, jako mebel o dużym designerskim potencjale, doskonale pasujący do nowoczesnych mieszkań. Obecnie znajdziemy na rynku narożniki w różnych stylach, poczynając od tych bardziej klasycznych, a kończąc na oryginalnych, autorskich projektach. 

Co składa się na styl narożnika? Jest to przede wszystkim jego linia / kształt. Od kilku lat możemy zaobserwować odchodzenie projektantów od topornych, geometrycznych kształtów na rzecz bardziej opływowych, organicznych form. 

Ważny jest również materiał, z którego został wykonany mebel. Passé są już narożniki ze skóry naturalnej. Teraz na salonach królują welury, a także tkaniny miękkie i ciepłe w dotyku, przypominające zamsz. Innym popularnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju nadruki na narożnikach, bądź wytłaczane wzory, na przykład ślady kornika, lub smocza łuska. 

Nie bez znaczenie pozostaje również kolor narożnika. Umiejętnie zastosowany w obiciu lub dodatkach, jak na przykład poduszki, podkreśla charakter zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. W tym sezonie dużą popularnością cieszą się odcienie szarości, beżu lub nasycone bordo w odsłonie Marsali, a także butelkowa zieleń. Te dwa ostatnie pięknie komponują się w duecie ze złotem, miedzią oraz czernią, a w wersji glamour - z metalicznymi akcentami. 

Nowoczesny wygląd to jednak nie tylko metal i szkło, ale również ukłon w stronę rodzimego stylu z jego etnicznymi wpływami. Przejawia się on głównie w fakturze  i wzorze materiału, stylizowanym na dawne epoki. 


DO KAŻDEGO SALONU


Jak już wspominaliśmy, nowoczesny narożnik sprawdzi się nie tylko w przypadku gdy mamy do dyspozycji dużo przestrzeni w salonie, ale też w mniejszych, bardziej kameralnych wnętrzach. Przed kupnem powinniśmy zastanowić się, co do funkcji jaką ma on pełnić w naszym mieszkaniu. Czy ma być głównym meblem, a może jedynie dodatkiem? 

Jeśli posiadamy duży salon, ale chcemy zaoszczędzić w nim miejsce, możemy zdecydować się na narożną kanapę, nie mniej funkcjonalną i stylową od większych narożników. Do małego salonu najlepiej natomiast dobrać minimalistyczny oraz prosty narożnik. 

Jeśli nasz salon pełni również inne funkcje (jego część służy nam na przykład jako jadalnia, czy kuchnia) to z pomocą nowoczesnych narożników możemy w łatwy sposób zaakcentować ten fakt. Wystarczy przedzielić narożnikiem pomieszczenie tak, by składało się ono z dwóch części. Jest to nie tylko praktyczne, ale też ma wpływ na ogólny wygląd salonu. Odpowiednio położony mebel jest bowiem w stanie poszerzyć optycznie przestrzeń, dzięki czemu nasz salon zyska zupełnie nowy wymiar. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena