Płytki cementowe w kuchni, czy łazience nie muszą wcale kojarzyć sie z nudnymi i powielanymi w setkach wnętrz, wzorami i stylem jak z dawnej epoki. W Europie coraz większą popularnością cieszą się płytki marokańskie, o oryginalnych, orientalnych wzorach, nadające wnętrzom niepowtarzalny charakter. Moda na nie zawitała w ostatnich latach również do Polski.

Data dodania: 2017-12-12

Wyświetleń: 922

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Orient w łazience, czyli płytki cementowe rodem z Maroka

EGZOTYCZNE PŁYTKI CEMENTOWE

Płytki w łazience, do niedawna jeszcze luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, powoli stają się standardem. Wraz z ich upowszechnieniem powiększa się również ich wybór, zaskakujący mnogością stylów i wzorów.

Coraz więcej osób, zainteresowanych oryginalnym wyglądem swoich wnętrz, a w szczególności łazienki i kuchni, decyduje się na pokrycie ich płytkami cementowymi rodem z egzotycznego Maroka.

Dotyczy to zarówno całych ścian, jak i ich fragmentów, przybierających formę stylowych i wyrazistych dekorów. Dziś każdy z nas może pozwolić sobie na odrobinę (albo nawet i więcej) Orientu we własnej łazience, czy kuchni.

Przyjrzycie się razem z nami, co wyróżnia je na tle innych płytek cementowych oraz w jakich przestrzeniach sprawdzają się najlepiej. Zapraszamy do podróży do jednej z najbardziej ekscytujących krain Orientu, czyli Maroka.

KULTUROWE WPŁYWY

Orient od setek lat stanowi niesłabnące źródło inspiracji dla Europejczyków. Orientalne wpływy obecne są w europejskiej sztuce wysokiej, przede wszystkim w malarstwie, czy rzeźbie, ale też w literaturze (Wystarczy wspomnieć koniec XIX wieku, z jego modernistyczną fascynacją wszystkim co związane z Orientem) Objawiają się one również m.in. w architekturze oraz w takich dziedzinach sztuki użytkowej, jak ceramika.

Do tego obszaru kulturowego zalicza się afrykańskie Maroko, od setek lat pozostające pod silnym wpływem kultury arabskiej, nie pozbawionej jednak domieszek francuskich, czy też hiszpańskich wpływów. Nic w tym dziwnego, te dwie europejskie potęgi kolonialne, toczyły przez stulecia walkę o strefę interesów na tym obszarze Afryki. Zmagania te zaowocowały, poza zawirowaniami historii, jedyną w swoim rodzaju mieszanką kulturową, w której przenikają się zarówno bliskowschodnie, jak i europejskie wpływy kulturowe.

Marokańskie  plemiona już przed wiekami opanowały do perfekcji trudną sztukę wyrabiania ozdobnych a zarazem funkcjonalnych płytek, których jakość i niezwykłe, orientalne wzory zdobyły sobie popularność na całym świecie, stając się jednym z głównych towarów eksportowych Maroka, a poprzez Francję oraz Hiszpanię przybyły również do nas.

Dziś tradycja ta jest wciąż żywa wśród lokalnych producentów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że trafia do nas autentyczny, stworzony według lokalnych receptur, produkt. (Więcej o sposobie jego przygotowywania znajdziecie w akapicie „TRADYCYJNA RECEPTURA).

PŁYTKI MAROKAŃSKIE - DO ORIENTALNYCH I NOWOCZESNYCH WNĘTRZ

Mogłoby się wydawać, że płytki cementowe z egzotycznego Maroka, odznaczające się wyrazistym i niepowtarzalnym stylem oraz charakterem, nie pasują do każdego rodzaju wnętrz. Nic bardziej mylnego.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że najlepiej wpisują się one w przestrzenie stylizowane na orientalne, stanowią bowiem ich integralną część. (Choć warto w tym miejscu nadmienić, że Orient również nie jedno ma przecież imię). Co natomiast z mieszkaniem urządzonym w typowo nowoczesnym stylu?

Współczesne aranżacje mieszkaniowe mają to do siebie, że są w stanie naprawdę wiele „przyjąć”. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy aranżacyjnymi purystami. Co to w praktyce oznacza? Jeśli nasze wnętrze jest urządzone w stylu eklektycznym, to płytki marokańskie z pewnością znajdą w nim swoje miejsce i staną się jego znaczącą ozdobą.

Dzięki nim, nasza łazienka może stać się prawdziwą oazą, a kuchnia, szczególnie jeśli używamy orientalnych przypraw – kurkumy, szafranu, czy szarlumy, nie mniej klimatycznym miejscem, niż mała knajpka z lokalną kuchnią w Marrakeszu.

Nic również nie stoi na przeszkodzie by pojedynczy dekor umieścić np. w salonie, czy przedpokoju, nadając mu tym samym wyrazisty, oryginalny charakter, który stanowić będzie motyw przewodni, a równocześnie wizytówkę naszego mieszkania.

Możliwości jest naprawdę wiele, podobnie zresztą jak marokańskich wzorów, które zadziwiają swoją różnorodnością oraz pomysłowością, i które doskonale „odnajdują się” we wszelkiego rodzaju nowoczesnych wnętrzach, jeśli tylko odpowiednio zestawić je z innymi elementami wystroju.

Mowa idzie jednak nie tylko o typowo marokańskich, ludowych wzorach, ale też o tych kojarzących się bardziej ze współczesnym designem i jego wzornictwem, pasującym szczególnie do nowoczesnych, loftowych przestrzeni. Również one przygotowywane są na bazie tradycyjnej marokańskiej receptury. 

TRADYCYJNA RECEPTURA

Inną kwestią wartą uwagi w przypadku płytek cementowych z Maroka, jest sposób ich wykonania. Większość oferowanych na rynku przygotowywana jest ręcznie według lokalnej, marokańskiej receptury. Składają się na nią wysokiej jakości cement i mączka marmurowa, które połączone gwarantują wytrzymałość płytek przez długie lata, co szczególnie ważne jest w takich przestrzeniach, jak łazienka, czy kuchnia.

Czy trzeba jeszcze wspominać o ręcznie nanoszonych, oryginalnych wzorach, które są znakiem firmowym marokańskiej ceramiki? Ich niezwykły wygląd nada każdemu wnętrzu szczególnego charakteru.

NIEKOŃCZĄCA SIĘ PODRÓŻ

Jak widzimy, marokańskie płytki cementowe, mogą nie tylko podkreślać charakter egzotycznych, orientalnych wnętrz, ale też być zaskakującym, przyciągającym wzrok elementem w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Świetnie sprawdzają się też, jako jeden z akcentów w eklektycznych przestrzeniach, w których dominuje artystyczny miszmasz, łączący różne style, czyli eklektyzm w czystej postaci.

Oprócz tego płytki marokańskie dodają każdemu wnętrzu niepowtarzalnej i ciepłej atmosfery, w której możemy wspominać nasze egzotyczne podróże i planować kolejne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena