Na świecie wciąż rośnie zainteresowanie produktami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Polscy producenci również podążają za tym silnym trendem. Jednym z takich materiałów, który zapewnia ekologiczność i wyjątkowość opakowania jest Papier z Kamienia

Data dodania: 2017-03-01

Wyświetleń: 1424

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Papier z kamienia, czyli zapakuj ekologicznie

Polski Rynek Opakowań ekologicznych i jego przyszłość
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce coraz więcej firm będzie wykorzystywać opakowania przyjazne dla środowiska i szybko rozkładające się w Naturze. Według prognoz w roku 2020 będą one stanowić ok. 5-7 % rynku.

Papier Inny niż Wszystkie, czyli ekologiczny i luksusowy
Jednym z takich materiałów, który zapewnia ekologiczność i wyjątkowość opakowania jest Papier z Kamienia. Jego produkcja nie zanieczyszcza środowiska: wody, gleby, powietrza. Do jego wytworzenia nie potrzeba wycinać lasów i zużywać wody. Jego pozytywną cechą jest degradowalność pod wpływem światła słonecznego. Poddaje się również recyklingowi. Do minimum zmniejszona jest ilość odpadów i zanieczyszczeń podczas produkcji. Warto podkreślić, że nie jest też papierem syntetycznym. Jego główny składnik to węglan wapnia (80% jego składu).


Więcej ekologii, czyli zgodnie z trendem światowym
Obecnie 37% wszystkich opakowań stanowią pudełka i torebki z papieru i tektury. Producenci zgodnie z globalnymi trendami zapewne będą sięgać po nowe materiały. Na świecie wciąż  rośnie zainteresowanie produktami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Polscy producenci również podążają za tym silnym trendem.


Krajowy przemysł opakowań
Według Polskiej Izby Opakowań (PIO) aż 15-20% tego typu produktów trafia na eksport. Ekspert z PIO stwierdza, że krajowy przemysł opakowań jest dobrze zarządzany, a co najważniejsze nowoczesny. Pracuje w nim prawie 250 tys. Polaków. Na tle rynków zagranicznych polskie opakowania dotrzymują wysokich standardów panujących na tych rynkach. W ten sposób wspierają konkurencyjność i promocję polskich produktów.


Wymagania na rynku opakowań
Przeciętny obywatel kraju wysoko rozwiniętego np. w Niemczech, Japonii, w USA zużywa w ciągu roku opakowań na kwotę ok. 320-350 euro. Polak natomiast za ok. 226 euro, więc nasz rynek opakowań ma przed sobą przyszłość. Stale rosną wymagania odnośnie opakowań. Mają być bezpieczne dla:

  • człowieka,
  • produktu,
  • środowiska.

Dlatego ceny opakowań według eksperta z PIO będą rosnąć.


Niepowtarzalność i wyjątkowość opakowania
Obecnie na rynku pojawiła się potrzeba, aby opakowania były wyjątkowe, niepowtarzalne i zindywidualizowane. Papier z Kamienia ma także te zalety. Stanowi ciekawą alternatywę dla opakowań z tradycyjnego papieru, które kosztują taniej. Papier z Kamienia choć droższy stanowi przełom z kilku powodów. Po pierwsze, jego produkcja nie powoduje zagrożeń dla naturalnego środowiska w tym wycinania drzew. Po drugie, jego jakość sprawia, że opakowania stają się jednocześnie luksusowe:

  • woda nie wpływa na jego zniszczenie, gdyż jest wodoodporny,
  • trudno się go rozrywa,
  • w dotyku czuje się jego aksamitność,
  • użyte kolory stają się wyraźniejsze.

Jeśli zatem zechcesz zapakować swój produkt ekologicznie i luksusowo, to z pewnością warto się bliżej zapoznać z tym materiałem.


Papier z Kamienia w modnym stylu BIO
Choć co trzecie opakowanie w Polsce powstaje z tworzyw sztucznych (39%)... to modny obecnie styl BIO daje szanse, aby i w naszym kraju upowszechnił się taki materiał jak Kamienny Papier. Przyjazny Naturze i jednocześnie luksusowy sprawia , że mamy wybór. Możemy zapakować produkt w tradycyjny papier lub wybrać jego ekologiczną alternatywę.

Źródło: Dyskretny urok opakowania, M. Kaczmarczyk, Dyskretny urok opakowania, Newsweek 2016
fot. WereldwinkelSchoonhoven/px

Licencja: Creative Commons