Poniższy artykuł przedstawia definicję testu szczelności oraz wyjasnia w jakim celu stosuje się ową metodę.Czytając ten krótki opis dowiesz się po co właściwie przeporwadza sie test szczelności i czemu on służy.

Data dodania: 2011-06-20

Wyświetleń: 1878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 6 listopada 2008 „W budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, budynku użyteczności publicznej, a także w budynku produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza”.

Świeże powietrze, które jest doprowadzanie do pomieszczeń poprzez kratki nawiewne czy inne nawiewniki usuwane jest przez kratki wyciągowe. Szczelność budynku ogromny wpływ ma na charakterystykę energetyczną, wyznaczoną zgodnie z rozporządzeniem i form sporządzania świadectw energetycznych.

Powietrze, a właściwie przepływ powietrza przez nieszczelność okien lub drzwi powinien być zminimalizowany – ograniczony do minimum. Chcąc zapewnić szczelność budynku należy zaprojektować odpowiednio elementy konstrukcyjne budynku oraz wykonać test szczelności.

Jedną z metod uniknięcia nieszczelności należy ściany osłonowe na całej ich powierzchni pokryć materiałami szczelnymi np. folie lub płyty. Ogromny wpływ na szczelność konstrukcji ma ilość zużywanej energii. Jeśli konstrukcja jest szczelna, koszty ogrzewania budynku są niższe.  Jak już wspomniano, szczelność budynku można ocenić przeprowadzają test szczelności. Testy takie są coraz częściej popularne z racji świadomości właścicieli budynków. W innych krajach, np. w Niemczech testy takie są już obowiązkowe, należy je wykonać w każdym nowym budynku oddawanym do użytkowania.

Na sam koniec przedstawiamy miejsca szczególnie narażone na nieszczelność: -połączenia ścian z oknami i drzwiami, -połączenia ścian ze stropami i dachem, -połączenia elementów ceramicznych lub betonowych, -przejścia instalacji (np. elektryczna).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena