Świadectwa energetyczne - czy to już wymóg? Czy każda nieruchomość musi posiadać swój certyfikat energetyczny? Ile kosztują certyfikaty i jak je zdobyć? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

Data dodania: 2011-08-19

Wyświetleń: 2611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Już na wstępnie chcę zacząć od ceny. Ile kosztują świadectwa energetyczne? Otóż przedział cenowy to 250 – 5000zł.

Ktoś pomyśli dlaczego tak drogo i właściwie czy mi jest to potrzebne? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Świadectwa energetyczne musimy posiadać wtedy gdy stawiamy budynek – czy to mieszkalny czy inny.  Gdy oddajemy budynek do użytku jak również wtedy gdy wynajmujemy lokal czy inną nieruchomość. W więc praktycznie w każdej sytuacji. Co nam pozostaje? Zakupić takie świadectwo, które będzie ważne przez kolejne 10 lat. Świadectwo energetyczne to nic więcej niż dokument, który mówi o zużyciu energii przez budynek. Świadectwo określa wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.

Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek uzyskania Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i przekazania jego kopii nieodpłatnie właścicielowi lokalu mieszkalnego lub osobie, której przysługuje spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie.

Przy sporządzaniu świadectwa energetycznego podstawową czynnością jest określenie charakterystyki energetycznej. Ograniczenia zużycia energii na cele związane z użytkowaniem budynków, w tym zwłaszcza na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację i przygotowanie ciepłej wody.

Obliczenia, które trzeba wykonać w ramach oceny budynku dotyczą zapotrzebowania energii. Obliczenia te obejmują:

a)      energię zużywaną na ogrzewanie i wentylację,

b)      energię zużywaną na przygotowanie ciepłej wody,

c)      energię zużywaną na chłodzenie,

d)     energię na oświetlenie pomieszczeń.

Można sobie postawić pytanie, które pewnie każdy z nas zada sobie czytając ten artykuł.

Czy każdy budynek musi mieć świadectwo energetyczne?

W świetle przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U Nr 191, poz. 1373), które w omawianym zakresie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., certyfikat energetyczny powinien posiadać każdy budynek zarówno nowy, jak i istniejący.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena