Nieustannie zmieniające się przepisy w prawie budowlanym mogą sprawić wiele kłopotu dla osób chcących postawić na swoim gruncie wiatę garażową. Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty drewnianej? Poniżej opiszemy prawne aspekty takich sytuacji.

Data dodania: 2015-05-16

Wyświetleń: 4445

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiata garażowa a pozwolenie na budowę

Wiele osób posiada awersję do sytuacji, kiedy trzeba zebrać masę dokumentów, kontaktować się z urzędami gmin i miast w celu zalegalizowania budowy konstrukcji. Czy takie zabiegi i działania są potrzebne? To zależy od sytuacji, w której ważną kwestią jest powierzchnia zabudowy naszej konstrukcji drewnianej. Jeżeli powierzchnia takiej wiaty nie przekracza 25 metrów kwadratowych wymagane będzie jedynie zgłoszenie budowy. Jeżeli obiekt będzie przekraczał 25 metrów kwadratowych, w takim przypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wiaty garażowe przekraczające 25 metrów kwadratowych

Konstrukcje, które przekraczają ustaloną powierzchnię potrzebują pozwolenia na budowę, które wydaje Starostwo odpowiednie dla danego miejsca montowania wiaty garażowej. Przy próbie uzyskania takiego pozwolenia warto odpowiednio wcześniej zebrać całą dokumentację co przyspieszy proces jego uzyskiwania. Najważniejsze dokumenty w jakie potrzebujemy się zaopatrzyć to:

- projekt obiektu (wiaty): projekt ten powinien być sporządzony rzetelnie, przez Architekta, który posiada do tego typu działań uprawnienia;

-dokument potwierdzający własność posesji: może to być księga wieczysta, wykaz z rejestru gruntów (powierzchnia i numer działki, obręb, przeznaczenie gruntu);

- decyzja o warunkach zabudowy : taką decyzję uzyskujemy w Urzędzie Miasta lub gminy

- mapa sytuacyjno-wysokościowa: mapa sporządzona do celów projektowych, zazwyczaj tworzona również przez architekta;

- informacja o rozpoczęciu budowy: fakt rozpoczęcia budowy czy też montażu należy zgłosić odpowiednim dla miejsca budowy na tydzień przed jego początkiem.

Wiaty garażowe nie przekraczające 25 metrów kwadratowych

W innym przypadku kiedy nasza konstrukcja nie przekracza 25 metrów kwadratowych sprawy biurokracyjne sprowadzają się do minimum. Mianowicie w takim przypadku potrzebujemy dokonać jedynie zgłoszenia budowy. Tutaj będziemy potrzebować jedynie dokumentów poświadczających własność gruntu (działki czy posesji) oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania danym gruntem.

Kilka ważnych informacji

Urzędy odpowiednie dla miejsca budowy pobierają stosowne opłaty za wydawanie pozwoleń. Kwota jest zależna od miejsca składania i uzyskiwania pozwoleń czy też zgłoszeń. Należy również pamiętać, że w przypadku pozwolenia na budowę czas oczekiwania na decyzję może wynieść nawet 65 dni.

Zdarzają się też sytuacje w których decyzja jest odmowna. W takim przypadku przysługuje nam możliwość odwołania się od tej decyzji. W tym przypadku takie odwołanie składamy do Urzędu Wojewódzkiego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena