Kupując lub sprzedając ziemię należy sprawdzić integralność działki, jej przydatność do zabudowy oraz wszystkie związane z tym koszty. Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przed zakupem ziemi.

Data dodania: 2022-12-29

Wyświetleń: 315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Porady jak sprawdzić czy działka nadaje się do zabudowy

Należy nie tylko sprawdzić, czy ziemia jest dostępna z głównej drogi, ale również należy sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia rozwojowe, takie jak budynek wpisany na listę zabytków, teren chroniony lub ryzyko powodzi. Jest takie stare powiedzenie, że "diabeł tkwi w szczegółach" - zwłaszcza jeśli chodzi o zakup ziemi. Najmniejsze szczegóły mogą mieć znaczący wpływ na Twoją inwestycję. Na przykład, ukryte podziemne strumienie mogą prowadzić do kosztownych prac wykopaliskowych w fazie budowy. Zanim więc sfinalizujesz umowę ze sprzedającym, pamiętaj o tych 5 wskazówkach, aby ocenić, czy dana działka nadaje się do zabudowy:

Jaki jest rozmiar działki?

Przy zakupie działki ważne jest, aby znać jej wielkość. Wymiary działki mogą wpływać na wszystko, od kosztów budowy po cenę gruntu. Bardzo ważną rzeczą jest dokładne wytyczenie granic terenu. Może się okazać, że sprzedający podaje nam konkretną wielkość, ale po ponownym wytyczeniu granic przez geodetę, działka znacznie się zmniejszy lub zmieni swój kształt, na taki który nas nie interesuje.

Podczas szacowania wartości działki z https://portman.com.pl/ , rozmiar jest pierwszą rzeczą, na którą większość ludzi będzie patrzeć. W zależności od lokalizacji, zapotrzebowanie na konkretny rozmiar działki może się bardzo różnić. W obszarach, gdzie ceny ziemi są wysokie, duże działki będą zazwyczaj bardziej pożądane. Jednak w niektórych obszarach, mniejsze działki są w większym popycie, gdyż ich cena jest mniejsza i przyszłe prace ogrodowe będą w mniejszym stopniu obciążały budżet.

Czy działka ma pozwolenie na budowę?

Czasami, gdy działka zostaje sprzedana, nowy właściciel będzie chciał wybudować na niej nowy budynek. Może to być nowy dom, basen lub nawet rozbudowa istniejącego budynku. W takich przypadkach właściciel będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę od władz lokalnych. Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?

Jeśli pierwotny właściciel nie miał pozwolenia na budowę na działce, mógł otrzymać okres karencji na jego uzyskanie. Jeśli ten okres minął, prawdopodobnie wymagane będzie nowe pozwolenie na budowę z uwzględnieniem konkretnych parametrów domu. Koszt uzyskania nowego pozwolenia na budowę może obejmować metraż, dodatkowe budynki, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji. W niektórych przypadkach nowe pozwolenie na budowę będzie wymagało zmiany projektu, co może spowodować dodatkowe koszty.

Czy istnieją jakieś ograniczenia?

Zanim kupisz działkę, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy są na niej jakieś ograniczenia. Na przykład, działka może znajdować się obok zabytkowego budynku lub obszaru, który został wyznaczony jako miejsce chronione. Choć może się to wydawać absurdalne, na naszej nowej działce może znajdować się pomnik przyrody w postaci wiekowego drzewa, którego nie będziemy mogli ściąć, a wręcz będziemy zobowiązani do zachowania naturalnego środowiska dla rośliny, przez co nasze plany zmiany ogrodu oraz budowy domu mogą ulec znacznej zmianie. To samo dotyczy zabytkowych domów, pomników, kapliczek, które stają się naszą własnością w momencie zakupu działki.

Jeśli działka znajduje się w pobliżu obszaru o znaczeniu historycznym, takiego jak stanowisko archeologiczne, budynek wpisany do rejestru zabytków lub chroniony obszar leśny, prawdopodobnie będą na nią oddziaływać ograniczenia. Będziesz musiał być świadomy ograniczeń i wziąć je pod uwagę podczas projektowania konstrukcji.

Czy miejsce jest chronione środowiskowo?

W niektórych rejonach deweloperzy mają zakaz zabudowy niektórych miejsc, np. tych, które są wrażliwe ekologicznie. Jeśli działka, którą chcesz kupić, znajduje się w pobliżu rzeki lub lasu, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy jest ona chroniona środowiskowo. Jeśli tak, to zazwyczaj potrzebne jest dodatkowe pozwolenie, aby ją zagospodarować. Jeśli teren jest chroniony środowiskowo, należy zadbać o to, aby budowa na tym terenie nie miała negatywnego wpływu na środowisko. Na przykład teren obok rzeki powinien mieć dobry system ochrony przeciwpowodziowej.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena