Zanim wybudujemy nasz wymarzony dom, będziemy musieli zmierzyć się z szeregiem formalności koniecznych do sfinalizowania budowy. Pominięcie lub zanidbanie niektórych punktów moze narazić nas na duże straty i poważne problemy formalne. Jaka droga czeka nas, jeśli pragniemy uzyskać pozwolenie na budowę?

Data dodania: 2013-03-14

Wyświetleń: 1497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli mamy już zakupiony grunt i załatwione wszelkie formalności notarialne wraz ze wpisami do ksiąg wieczystych, następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, gdyż bez odpowiedniego zezwolenia nie mamy podstaw prawnych do budowy czegokolwiek pomimo faktu posiadania własnej działki budowlanej.


Uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest skomplikowane, lecz jeśli nie czujemy się na siłach, aby załatwiać wszystko osobiście, możemy zlecić te czynności odpowiedniej agencji nieruchomości. Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się wziąć sprawy w swoje ręce, czy korzystamy z pomocy pośrednika w handlu nieruchomościami, należy udać się do starostwa powiatowego, które zarządza terenem przyszłej budowy i złożyć tam odpowiedni wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu.


Do takiego wniosku należy koniecznie dołączyć cztery projekty domu sporządzone przez uprawnionego architekta, oraz akt własności potwierdzający, że działka budowlana jest nasza. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta i zwykle zapada ona w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia dokumentów. Jeśli będzie negatywna, przysługuje nam prawo do odwołania się od decyzji u wojewody. W przypadku, kiedy otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, należy odczekać 14 dni na jej uprawomocnienie i po tym czasie można rozpocząć budowę (o fakcie tym należy poinformować starostę nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych).


Warto także pamiętać, że wydana zgoda na budowę jest ważna tylko 3 lata i po ich upływie będzie konieczne ponowne staranie o wydanie pozwolenia. Wszystkie formalności związane z załatwieniem stosownych pozwoleń zarówno przy zakupie gruntu, jak i budowie domu, można zlecić agencji nieruchomości, która zadba, by żadne procedury nie zostały pominięte, a składane w urzędach dokumentacje były kompletne i nie budziły żadnych wątpliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena