Wiele się mówi o drewnie klejonym, które zyskuje na swej popularności. Coraz częściej gości ono w naszych ogrodach i jest wykorzystywane w budownictwie. Czym tak naprawdę jest drewno klejone i jak je się wytwarza?

Data dodania: 2015-08-28

Wyświetleń: 1283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest drewno klejone?

Drewno klejone warstwowo powstaje poprzez połączenie ze sobą kilku desek, tzw. lamel w jedną całość. Do tego procesu stosuje się zazwyczaj kleje poliuretanowe, które mają dużą wytrzymałość i są wodoodporne.  

Oczywiście przed przystąpieniem  do całego procesu klejenia oraz gięcia (w przypadku krzywizn) lamele należy odpowiednio wysuszyć, tak, aby miały one odpowiednią wilgoć z góry ustaloną w całym procesie technologicznym. 

Po sklejeniu i odpowiednim czasie przebywania w prasie, która dociska lamele ze sobą dokonuje się zabiegu "upiększania". Sklejone lamele, czyli już prawie gotowy produkt oczyszcza się z resztek kleju, struga, frezuje i przycina na odpowiednią długość. 

Dodatkowym zabiegiem przy procesie produkcji elementów z drewna klejonego jest impregnacja (zazwyczaj ciśnieniowa), która zabezpiecza produkt przed warunkami atmosferycznymi i wydłuża żywotność drewna.  

Tak przygotowany produkt gotowy jest do użytku przez klienta końcowego. 

Proces ten jest opisany w skrócie. Między etapami odbywają się testy i badania chociażby jakości drewna, które zostaje użyte do sklejenia.  

Dlaczego warto stosować drewno klejone, które jest nieco droższe od drewna litego? 

Powodów jest bardzo wiele, poniżej krótki opis kilku z nich: 

  1. Wytrzymałość - drewno sklejone warstwowo jest dużo bardziej wytrzymalsze od drewna litego. W tym celu przeprowadza się wiele testów i kontroli jakości. Każdy producent wyrobów z drewna klejonego posiada odpowiednie testy i przeliczenia oraz niejednokrotnie certyfikaty potwierdzające jakość; 

  2. Dowolność kształtów - dzięki najnowszym technologiom możliwe jest otrzymywanie dowolnych kształtów już na etapie przygotowania do produkcji. Odpowiednio zaprojektowane elementy nie stanowią problemu do wyprodukowania; 

  3. Duże przekroje - dzięki temu, że drewno klejone posiada niski ciężar możliwa jest produkcja elementów o bardzo dużych przekrojach bez straty ich jakości i walorów; 

  4. Odporność na ogień - Drewno klejone, po struganiu i złamaniu krawędzi jest materiałem bardzo odpornym; podczas pożaru nie zmienia swoich właściwości – i w przeciwieństwie do stali – nie uplastycznia się; zmienia się tylko jego przekrój; 

  5. Nieograniczone możliwości wykorzystania - elementy z drewna klejonego mają zastosowanie w architekturze ogrodowej, budownictwie oraz w wielu innych dziedzinach. Można je zastosować m.in. w wiatach garażowych, zadaszeniach tarasu czy też jako lukarny i krążyny podczas budowy domu. Możliwości są nieograniczone. 

 

Należy również zwrócić uwagę, iż wysoką jakość produktów uzyskuje się dzięki używania najlepszej jakości surowców oraz całemu procesowi kontroli na etapie produkcji. Firmy, które specjalizują się w wyrobie drewna klejonego posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich kompetencje. Na to należy kłaść duży nacisk i dzięki temu będziemy mieli pewność, że produkt pochodzi z najwyższej półki.  

Cena 

Cena drewna klejonego jest nieco wyższa od drewna litego. Spowodowane jest to tym, iż drewno klejone wymaga dużo więcej nakładu pracy w trakcie procesu produkcyjnego. Wydając jednak większą sumę na drewno klejone posiadamy gwarancję jakości potwierdzoną certyfikatami, otrzymujemy zwiększoną wytrzymałość i przede wszystkim możemy otrzymać produkt dokładnie taki, jaki chcemy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena