W artykule opisuję przykłady zwierząt, które na co dzień możemy spotkać w naszych ogrodach. Czasami zbierzność nazw zastanawia, i nie pozwala odróżnić zwierząt bez oglądnięcia ich w naturze.

Data dodania: 2011-03-09

Wyświetleń: 2195

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

KOWALE I KOWALIKI

W ogrodach spotykamy często zwierzęta, które często mają bardzo podobne nazwy, ale nie są do siebie ani podobne ani nie są ze sobą spokrewnione. 

Kowal bezskrzydły to owad z rzędu pluskowiaków o ciele jaskrawoczerwonym. Odżywia się sokiem opadłych owoców i nasion, martwymi bezkręgowcami i szczątkami roślin. W Polsce pospolity i zwykle występuje masowo. Kowalik jest małym ptakiem o charakterystycznej sylwetce. Nogi krótkie, silne o palcach i pazurach długich, co umożliwia tym ślicznym ptakom chodzenie po pniu drzewa głową w górę i w dół. Odżywiają się owadami zbieranymi z kory i liści, dlatego ich dziób jest długi, prosty i ostro zakończony. Otwór wejściowy gniazda zalepiają częściowo gliną. Jeśli dobrze się przyjrzycie gościom odwiedzającym nasze ogrody na pewno ujrzycie te ciekawe zwierzęta.

CZY STONOGA MA STO NÓG?

Pracując w ogrodzie możemy także spotkać ciekawe zwierzęta bezkręgowe, których pożywieniem są szczątki roślinne i zwierzęce. Zwierzęta te najczęściej wychodzą ze swych kryjówek wieczorem. Przekopując ziemię mamy możliwość spotkania się z nimi w czasie dnia. Stonogi to krewniacy raka i kraba, ale żyjący na lądzie. Lubią środowiska zacienione i wilgotne. Mają bardzo cienki pancerzyk chitynowy pokrywający ciało, który w niewielkim stopniu zabezpiecza je przed palącymi promieniami słońca. Stonogi, których przedstawicielem jest prosionek szorstki, nie mają stu nóg, a tylko siedem par odnóży krocznych. Zarówno kulanka jak i prosionek w sytuacji zagrożenia zwija się w bezpieczny kłębek. Dość często (omyłkowo) stonogami bywają także nazywane różne gatunki pareczników ( wije) i korcionogów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena