Od ponad 2 lat w Polsce wymagane są certyfikaty energetyczne dla nowych budynków i mieszkań. Nasuwa się pytanie jak ten obowiązek wpłynął na rynek nieruchomości.

Data dodania: 2011-07-16

Wyświetleń: 2040

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak większość zmian prawnych w ostatnich latach tak również wprowadzenie obowiązku wykonywania świadectw energetycznych było spowodowane koniecznością dostosowania przepisów w Polsce do wymagań jakie stawia Unia Europejska. Świadectwa charakterystyki energetycznej zawierają określenie wielkości energii w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną.

W Polsce świadectwa są wymagane dla budynków podlegających sprzedaży i najmu oraz dla budynków użytkowych już od początku 2009 r. Ważność certyfikatów określona jest na 10 lat.

Art. 5 ustawy Prawo budowlane określa które osoby mogą wystawiać certyfikaty oraz jakie uprawnienia należy posiadać.

Przed wprowadzeniem certyfikatów spekulowano, że spowodują one znaczne podniesienie kosztów budowy mieszkań ponieważ wystawienie certyfikatu miało kosztować nawet 2 tys. zł. Jak się okazało ceny kształtują się w granicach 100 - 250 zł w zależności od miejscowości. Znaczne obniżenie ceny certyfikatów jest spowodowane duża ilością osób posiadających uprawnienia do ich wystawiania.

Czas pokazał, że wprowadzenie certyfikatów nie miało żadnego wpływu na wartość nieruchomości natomiast korzystnie wpłynęło na naszą świadomość energetyczną. Dzięki certyfikatom nie zaskoczą nas wysokie koszty jakie mogą wystąpić w czasie użytkowania mieszkania. Mają też znaczący wpływ na poprawę ochrony środowiska. Jest też duża szansa, że wprowadzenie certyfikatów energetycznych wymusi na inwestorach stosowanie materiałów o lepszych właściwościach izolacyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena