Żyjemy w społeczeństwie, które podlega prawu. Kształtuje ono pewne zasady, których każdy obywatel powinien się trzymać. Prawo jest też bardzo obszerną dziedziną wiedzy. Nic więc dziwnego, że doszło do jego podziału. W tym artykule pokrótce omówimy, to, czym jest prawo gospodarcze.

Data dodania: 2017-03-27

Wyświetleń: 889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Krótko o prawie godpodarczym

Jako prawo gospodarcze uznaje się zbiór norm i przepisów prawnych, które mówią o funkcjonowaniu gospodarki w państwie oraz stosunkach gospodarczych, które zachodzą pomiędzy osobami prawnymi i fizycznymi. Prawo gospodarcze już samo w sobie jest dość obszernym działem prawa, które zazwyczaj dzielone jest na prawo publiczne i prawo prywatne.

  • Prawo gospodarcze publiczne – są w nim zdefiniowane funkcje, jakie powinno pełnić państwo. Określa m.in. swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz obrotu w jej obszarze. Reguluje ono również stosunki pomiędzy przedsiębiorcami a aparatem państwa. Mówiąc w skrócie, skupia się ono na zakresie interwencji państwa w gospodarkę kraju.
  • Prawo gospodarcze prywatne – jego zadaniem jest regulowanie stosunków pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Są w nim opisane zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz prowadzenia różnych spółek. W jego skład wchodzi również regulowanie różnego rodzaju czynności handlowych oraz kwestii związanych z papierami wartościowymi i upadłością spółek.

Jedna z cech charakterystycznych dla prawa gospodarczego jest, że nie ma jednego ogólnego kodeksu, który normowałby wszystkie jego przepisy. Korzysta ono m.in. z kodeksu spółek handlowych, kodeksu karno-skarbowego, kodeksu pracy czy kodeksu cywilnego.

Do głównych zasad przewodnich prawa gospodarczego należą te, które wynikają z ustawy zasadniczej. Jest to przede wszystkim:

Zasada wolności gospodarczej – mówi o wolności przy podejmowaniu formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz o jej ewentualnym zakończeniu.
Zasada ochrony własności – mówi, że własność każdego obywatela podlega ochronie.
Zasada praworządności – wszystkie czynności dokonywane w ramach prowadzenia działalności powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Zasada ograniczonej ingerencji państwa w gospodarkę – państwo powinno ingerować w gospodarkę w jak najmniejszym stopniu.
Zasada proporcjonalności – podejmowane środki i działania powinny być proporcjonalne do celu, jaki chce się osiągnąć.
Zasada trzech D – decentralizacja, demonopolizacja, deregulacja.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena