Studia prawnicze nie należą do najłatwiejszych. Wpływa na to obszerność prawa oraz to, że ciągle ulega ono zmianom. Prawo gospodarcze, cywilne, karne to tylko niektóre z dziedzin, które musi zgłębić młody adept tej dyscypliny wiedzy.

Data dodania: 2017-03-06

Wyświetleń: 1020

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jakiej dziedzinie prawa chciałbyś się specjalizować?

Oczywiście nie trzeba szczegółowo znać każdego z nich. Każdy prawnik bowiem powinien wybrać własną ścieżkę specjalizacji i specjalizować się jednej albo dwóch dziedzinach prawa, które najbardziej go interesują. Jeżeli zamierzasz wybrać studia prawnicze lub jesteś na ich początku warto, żebyś już teraz zastanowił się jakie sprawy chciałbyś w przyszłości prowadzić. Wybrane gałęzie prawa to m.in.:

Prawo cywilne
Jest to jedna z najszerszych gałęzi prawa. Reguluje ono wiele czynności prawnych, które odbywają się pomiędzy osobami prywatnymi. Prawo cywilne dba o to, by umowy zawierane pomiędzy ludźmi były dotrzymywane. Wiele spraw dotyczy więc umów kupna i sprzedaży, rozwodów czy kwestii spadkowych. Prawo cywilne możemy podzielić na bardziej szczegółowe podgałęzie takie jak:

  • prawo rodzinne
  • prawo spadkowe
  • prawo rzeczowe
  • prawo zobowiązań

Prawo pracy
Właściwie ta gałąź prawa również jest mocno powiązana z prawem cywilnym i to z niego się wywodzi. Prawo pracy reguluje wszelki umowy i zależności, jakie są zawierane pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Mówi o tym, jakie warunki pracy powinien zapewnić pracodawca, a jakie obowiązków powinien dotrzymywać pracownik. Prawo pracy mówi także o zrzeszaniu się w związki zawodowe.

Prawo gospodarcze
Jak sama nazwa wskazuje ta odnoga prawa, zajmuje się kwestiami związanymi z działalnością gospodarczą. Możemy wyróżnić prawo gospodarcze publiczne oraz prawo gospodarcze prywatne, zwane również handlowym. Pierwsze z nich reguluje wszelkie funkcje, jakie państwo może pełnić w gospodarce. Drugie natomiast reguluje kwestię pomiędzy prywatnymi podmiotami gospodarczymi, które działają w jego obrębie danego państwa.

Prawo karne
Celem prawa karnego jest ochrona obywateli, przed osobami, które dopuściły się czynów przestępczych. Opisuje ono, jakie kary grożą za dane przewinienie, takie jak morderstwo, gwałt, kradzież czy wiele innych przewinień, które zagrażają innym lub własności osób trzecich.
To nie wszystkie rodzaje prawa, w jakich można się specjalizować, kończąc prawniczy kierunek studiów. Jednak z pewnością należą one do bardziej popularnych. Jeżeli jeszcze nie wybrałeś, w czym chcesz się specjalizować, jako przyszły prawnik warto, żebyś zgłębił kilkanaście różnych gałęzi prawa i wybrał tę, która wydaje ci się najbardziej zgodna z twoimi zainteresowaniami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona