Czy pacownik otrzymujący od pracodawcy dofinansowanie na studia podyplomowe może domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni? Aktualne przepisy rodzą wiele wątpliwości w tej sprawie co powoduje, że pracodawcy niechętnie kierują pracowników na studia podyplomowe.

Data dodania: 2011-02-14

Wyświetleń: 2733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele osób odbywających studia podyplomowowe może mieć wątpliwości w sprawie przysługującego im prawa do urlopu. 16 lipca 2010 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników (Kodeks pracy art. 103 1 - 103 6). Ważność utraciło do tej pory stosowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późniejszymi zmianami). W związku z wprowadzeniem nowych przepisów pojawiły się wątpliwości m.in. w sprawie kiedy można pracownikowi udzielić urlopu szkoleniowego. Powstałe wątpliwości spowodowały, że pracodawcy niechętnie kierują pracowników na szkolenia oraz studia podyplomowe.

Analizując rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz.U. z 2009 r. Nr 11, poz. 61 z późniejszymi zmianami) a także interpretację MPiPS  wątpliwości budzi zwrot "praca dyplomowa", ponieważ rozporządzenie mówi, że warunkiem otrzymania świadectwa studiów podyplomowych jest zdanie egzaminu dyplomowego. W praktyce jednak studia podyplomowe kończą się uzyskanie dyplomu a nie egzaminem dyplomowym. Należy też zaznaczyć, że urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni przysługuje pracownikom którzy w wyniku ukończenia kolejnego etapu edukacji otrzymują tytuł zawodowy, natomiast studia podyplomowe  takiego tytułu nie przyznają.

Z powyższego wynika, że przepisy wyżej wymienionego rozporządzenia nie są zbierzne z pozostałymi przepisami oraz artykułami zawartymi w ustawie kodeks pracy. Jednak obecny stan prawny oraz stanowisko MPiPS zakłada, że pracownicy otrzymujący od pracodawcy dofinansowanie do studiów podyplomowych mogą domagać się 21 dni urlopu szkoleniowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena