Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Aby rozwiązać umowę za porozumieniem stron wystarczy aby pracodawca i pracownik wyrazili na to zgodę i podpisali porozumienie. Niestety w niektórych przypadakch konsekwencje wynikające z jego podpisania mogą być nieodwracalne.

Data dodania: 2012-01-30

Wyświetleń: 1897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wg kodeksu pracy jest kilka metod rozwiązania umowy o pracę. Jedną z nich jest porozumienie stron. W odróżnieniu od pozostałych metod rozwiązania umowy o pracę, porozumienie normuje tylko jeden artykuł. Artykuł ten mówi wyłącznie, że umowę o pracę można rozwiązać między innymi za porozumieniem stron. Żadne inne przepisy prawa pracy nie uściślają rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Dlatego ta metoda rozwiązania umowy o pracę jest bardzo korzystna w szczególności dla pracodawcy. Ażeby rozwiązać umowę za porozumieniem stron wystarczy aby pracodawca i pracownik wyrazili na to zgodę i podpisali porozumienie. Także wzór zawarcia porozumienia nie jest określony przez kodeks pracy, dzięki czemu może być ono zawarte nawet w formie ustnej lub w sposób dorozumiany. Nie trzeba nawet wskazywać przyczyny rozwiązywania umowy. Dodatkowo brzmienie porozumienia nie jest określone przepisami.

W niektórych sytuacjach podanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron może być bardzo korzystne dla pracownika. Przykładem może być otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych, którego warunkiem uzyskania jest wykazanie, że przyczyną zawarcia porozumienia było zmniejszenie zaangażowania przez pracodawcę, upadłość firmy, jej likwidacja lub przeprowadzka pracownika.

Jeżeli w porozumieniu nie zostanie wskazana data rozwiązania umowy, wówczas zostanie ona rozwiązana w dniu podpisania porozumienia.Należy wiedzieć, że natychmiastowe rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie może zostać unieważnione. Podpisanie porozumienia jest jednoznaczne ze zgodą pracownika i pozbawia go wielu przywilejów, które posiada w przypadku pozostałych sposobów rozwiązywania umowy o pracę.

W art. 82-87 kodeks cywilny  określa, że strona składająca oświadczenie woli (np. zawarcie porozumienia) może uchylić się od jego skutków prawnych, jeżeli zostało ono złożone dla pozoru, pod wpływem błędu, groźby bezprawnej lub w stanie wyłączającym świadomość lub swobodne wyrażenie woli. Jednak możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli ma swoje granice czasowe. Wówczas gdy pozostało złożone pod wpływem błędu, termin do uchylenia wygasa z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby z upływem roku od momentu, gdy minął stan obawy składającego oświadczenie.

Podstawa prawna

Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) - Ustawa z dnia 26.06.1974 r.

Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm. - Ustawa z dnia 23.04.1964 r.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.) - Ustawa z dnia 20.04.2004 r.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena