Hemoroidy to nic innego jak żylaki, czyli rozszerzone żyły okolic odbytu. Wywołują zarówno ból, swędzenie jak i krwawienie. Naczynia żylne okolic odbytu przy oddawaniu stolca rozszerzają się, a po jego wydaleniu wracają do swojego pierwotnego stanu. Jednakże wielokrotne naprężanie się może wywołać utrwalony obrzęk.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 2690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W sytuacji pojawienia się hemoroidów niezwykle ważne jest unikanie zaparć.  Aby zapobiec objawom choroby należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie odpowiednio dobranej diety. Kobietą w ciąży zaleca się wtedy spożywanie pokarmów zawierających błonnik tj. kasze, makarony, brązowy ryż oraz warzywa. Niektórzy polecają dwie łyżki otrąb dziennie zmieszanych z jogurtem lub sałatkę ze świeżych owoców.  Równie zbawienne znaczenie mogą odegrać suszone śliwki, kiwi, figi. Lekarze podkreślają również konieczność spożywania, w tym okresie dużej ilości płynów ( co najmniej 2 litry dziennie).

Aby zmniejszyć uczucie bólu i obrzęk można przemywać miejsca intymne naparem z kory dębu i chłodną wodą z mydłem przeznaczoną dla kobiet w ciąży.  Regularne stosowanie płynu zawierającego wyciąg z kory dębowej  działa przeciwzapalnie i może przyczynić się do złagodzenia uczucia pieczenia. Ulgę mogą również przynieść okłady z herbaty. Ciepłą lecz nie gorącą torebkę z herbaty lub wacik nasączony naparem należy przyłożyć na obolałe miejsca. Tanina zawarta w herbacie łagodzi krwawienie i obrzęki oraz działa ściągająco. W przypadku hemoroidów zaleca się również unikanie podcierania papierem toaletowym, które może powodem dodatkowych podrażnień i zastąpieniem tej czynności podmywaniem się ciepłą wodą. W celu nawilżenia okolic odbytu można zastosować maść nagietkową.

Jeżeli powyższe metody okażą się nieskuteczne na hemoroidy niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Ginekolog po uprzednim przebadaniu pacjentki zapisze bezpieczne dla dziecka leki w postaci czopków lub maści. Najczęściej stosowane leki zawierają substancje pochodzenia naturalnego tj. wyciąg z kasztanowca, nagietka lub arniki; pomagają wzmocnić naczynia krwionośne oraz hamują krwawienie.  Jedynym lekiem doustnym przepisywanym  pacjentkom w ciąży jest preparat z ruszczykiem kolczystym.

 W sytuacji, gdy choroba hemoroidalna jest na tyle zaawansowana, że leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów wówczas należy się zgłosić do proktologa. Po badaniu może on zaproponować pacjentce bardziej inwazyjne, lecz  zarazem o wiele bardziej skuteczne metody walki z hemoroidami. Jedną z nich jest fotokoagulacja.  Podczas zabiegu lekarz przykłada do tkanek laser emitujący podczerwień lub promienie ultrafioletowe. Celem tej metody jest zniszczenie naczyń, które doprowadzają krew do hemoroidów. Wtedy guzek obumiera. Inną metodą jest skleropatia, która polega na wstrzyknięciu wokół guzka leku, powodującego jego zwłóknienie.  Proktolog może zalecić pacjentce  założenie na guzki opasek uciskowych. Blokują one dopływ krwi , powodując obumarcie hemoroidów. Równie często stosowaną metoda jest krioterapia. Zabieg ten polega na zniszczeniu guzka poprzez jego zamrożenie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena