Rozpoczęte w 2007 r. działania liberalizujące rynek gazowy w Polsce, stworzyły konsumentom możliwości w zakresie wyboru dostawcy paliwa gazowego. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę, co jest podyktowane stricte praktycznymi przesłankami – czyli chęcią zminimalizowania wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego.

Data dodania: 2016-12-06

Wyświetleń: 1100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Umowa z dostawcą gazu – co powinna zawierać?

Opcje do wyboru

Każdy klient, który zabiega o przyłączenie do sieci gazowej, ma do wyboru następujące opcje:

  • zawrzeć dwie umowy – jedną ze sprzedawcą gazu, a drugą z dystrybutorem paliw gazowych,
  • zawrzeć umowę kompleksową, na mocy której jedno przedsiębiorstwo podejmuje się obowiązku zarówno sprzedaży, jak i dostawy gazu.

Również i w kwestiach dotyczących zmiany dostawcy pojawiają się dwa warianty. Odbiorca może wszelakich formalności dopilnować sam bądź powierzyć je nowemu dostawcy. Jak doradzają specjaliści z firmy Ineon, drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż pozwala zaoszczędzić klientowi mnóstwo czasu. Poza tym można mieć pewność, że czynności przeprowadzone przez profesjonalistów okażą się w pełni skuteczne.

Ważne elementy umowy

Nawiązując współpracę z nowym dostawcą gazu, należy koniecznie zapoznać się dokładnie z postanowieniami umowy. Muszą się w niej znaleźć takie elementy jak:

  • miejsce dostarczenia paliwa gazowego,
  • ilość oraz moc dostarczanego gazu,
  • cena gazu bądź taryfy, jeśli dostawca takowe stosuje,
  • sposób rozliczania się z odbiorcą,
  • zasady rozwiązania umowy przed upływem terminu,
  • obowiązki dostawcy oraz odbiorcy – w tym określenie zakresu odpowiedzialności w przypadku nie wywiązywania się z umowy.

Uwaga: w dokumencie nie może zabraknąć informacji odnośnie warunków wprowadzania zmian w cenie jednostkowej paliwa gazowego. Z punktu widzenia klienta najbardziej korzystna jest gwarancja niezmienności ceny przez cały okres obowiązywania umowy. Przedsiębiorstwo gazowe natomiast jest zobligowane do zapewnienia standardów jakościowych na odpowiednio wysokim poziomie oraz ciągłości dostaw gazu. Warto także zadbać o to, by w umowie zostały jasno określone parametry gazu oraz wysokość bonifikaty przysługującej klientowi, jeśli dostawca nie dotrzyma ani tych parametrów, ani jakościowych standardów obsługi.

Przed podpisaniem umowy klient powinien się z nią zapoznać – tak, by żaden zapis nie wzbudzał jego wątpliwości czy nie wydawał się niejasny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena