Najważniejszą regulacją prawną jest w tym przypadku Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 z późn. zm.). Znajdują się tam szczegółowe informacje o różnych rodzajach nieruchomości, jak również wyraźne wytyczne dla zarządców i właścicieli budynków, odnośnie zarządzania nimi.
Ustawa wskazuje, że budynek powinien być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, należy także przestrzegać wszelkich norm związanych z ochroną środowiska. Obowiązkowe jest również dbanie o estetykę budynku, oraz – jak już wspomniano – o jego stan techniczny.
Utrzymaniu należytego stanu technicznego budynku służą okresowe przeglądy, które zostały podzielone na kilka rodzajów. Wyraźnie została wskazana częstotliwość wykonywania poszczególnych kontroli i bezwzględnie musi być ona przestrzegana.
Co najmniej raz w roku należy sprawdzić stan techniczny:
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska
- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Warto zaznaczyć, że określenie „co najmniej raz w roku” nie oznacza, że okres pomiędzy kolejnymi kontrolami musi wynosić równe 365 dni. Trzeba też pamiętać, że „raz w roku” to absolutne minimum, ale dla własnego bezpieczeństwa warto takich przeglądów dokonywać częściej. Dotyczy to zwłaszcza instalacji gazowej, kominowej oraz wentylacyjnej – na przykład w wielu budynkach przemysłowych czyszczenie wentylacji powinno być powtarzane co pół roku lub nawet co kwartał.
Co najmniej raz na 5 lat winno się dokonać kontroli stanu technicznego budynku, oceny jego użyteczności (przydatności do użytkowania ) oraz przeglądu instalacji elektrycznej i piorunochronnej. Trzeba także poddać diagnozie estetykę budynku oraz jego otoczenia.
Również raz na 5 lat trzeba dokonać oceny efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji.Jeżeli chodzi zaś o urządzenia grzewcze, stan techniczny kotłów oraz ocena ich efektywności energetycznej powinny być sprawdzane co najmniej raz na 2 lub na 4 lata – w zależności od jego wydajności i rodzaju opału.