Solidna i wytrzymała więźba dachowa zapewnia bezpieczeństwo domownikom i solidność dla pokrycia dachowego. Bez niej dach nie miałby odpowiedniego oparcia i pod wpływem chociażby opadów śniegu. Więźba dachowa jest niczym innym, jak elementem nośnym budynku, który przenosi obciążenia z dachu. Ile kosztuje jej wykonanie?

Data dodania: 2016-11-30

Wyświetleń: 995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Solidna i tania więźba dachowa - czy jest to możliwe?

Najważniejszy element domu

Bez więźby dachowej pokrycie dachu nie miałoby żadnego oparcia i łatwo zawaliłoby się, nawet przy niewielkim wietrze. Więźba daje mu niezbędną podporę. Zawsze jest wykonana z materiałów drewnianych. Konstrukcja drewniana może być dodatkowo wspierana podporami, zwłaszcza w przypadku dachów o dużej powierzchni.

Więźba dachowa będzie niezbędna zarówno przy prostym dachu dwuspadowym, jak i skomplikowanym, ale efektownym dachu wielospadowym. Najtaniej wykonamy więźbę w przypadku domu, z dachem dwuspadowym, a najtaniej, jeśli będzie on wielospadowy, ponieważ pochłonie ona znaczenie więcej materiału, powstanie więcej odrzutów, a i koszt zatrudnienia wykwalifikowanych i kompetentnych rzemieślników również będzie wówczas wyższy.

Koszty konstrukcji więźby dachowej

Przy wznoszeniu więźby dachowej najlepiej będzie zatrudnić kompetentnych fachowców, którzy zapewnią solidne wykonanie swojego zadania. Przy szacowaniu kosztów tego etapu inwestycji należy wziąć pod uwagę cenę samego materiału na więźbę oraz koszty robocizny.

Więźbę dachową wykonuje się z drewna, ale materiał ten może mieć różną cenę. Drewno znajdujące się w sprzedaży rożni się między sobą poziomem wilgotności. Tanie drewno wymaga impregnacji - materiał może kosztować od 690 zł za m3 do 850 zł za m3, ale przy takim drewnie trzeba doliczyć dodatkowe koszty impregnacji w wysokości 450 zł za m3.

Droższe drewno suszone komorowo, które jest odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i nie wymaga impregnacji, kosztuje od 1100 do 1200 zł za m3.

Robocizna za zmontowanie więźby kosztuje od 12 do nawet 70 zł za mkw, a dodatkowo do tej kwoty dolicza się cenę za montaż łat i kontrłat - od 4 do 12 zł za mkw.

Najtańsza i najdroższa więźba

Z wyliczeń ekspertów, biorących pod uwagę aktualne ceny robocizny i materiałów niezbędnych na więźbę dachową wynika, że najtaniej wychodzi wykonanie więźby dla dachu jednospadowego. Koszt za mkw wynosi od 30 do 70 zł, a cena z montażem dla dachu o powierzchni 180 mkw to od 7560 do 25 200 zł. Przy dachach wielospadowych będzie to cena znacznie wyższa - 143 zł za mkw oraz od 27 900 do 38 340 zł za cały dach.

Warto przed podpisaniem umowy z firmą wykonawczą dla budowy więźby dachowej i całego dachu, sprawdzić jej renomę. Wybór odpowiedniego wykonawcy jest kluczowy dla uzyskania solidnego dachu, który przetrwa wiele lat bez żadnych uszkodzeń i koniecznych napraw.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena