W większości spadzistych dachów zalecane jest zastosowanie drewnianych kontrłat. Zastanawiasz się, czym tak naprawdę są kontrłaty? Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

 

Data dodania: 2023-02-20

Wyświetleń: 355

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym są kontrłaty i co warto o nich wiedzieć?

Kontrłaty – co to takiego?

Kontrłaty to nic innego jak drewniane deski, które tworzą odstęp między więźbą dachową a dachówką. Dzięki temu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a pod zadaszeniem nie zbiera się wilgoć, która mogłaby grozić nawet przeciekaniem dachu. Warto wiedzieć, że kontrłaty mają zazwyczaj wymiary 2,5 cm x 5 cm i montuje się je pionowo wzdłuż dachu. Z kolei wybór łat zależy od wielu czynników, np. rodzaju pokrycia dachowego i jego wagi, kąta nachylenia oraz warunków atmosferycznych.

Zastanawiasz się, kiedy kontrłaty są absolutnie niezbędne? Otóż ich montaż jest wymagany w przypadku dachów spadowych, ale najczęściej zalecają je także producenci poszczególnych pokryć dachowych. Ich zaletą jest również to, że gwarantują dobrą przyczepność pokrycia i szczelność.

Kontrłaty – o tym musisz pamiętać

Musisz wiedzieć, że układanie kontrłat wymaga wysokiej precyzji, a także zadbania o określone odległości. Poza tym warto wybrać takie kontrłaty, które wykonane są z wysokiej jakości drewna. Istotna jest ponadto odpowiednia impregnacja i przechowywane. Najczęściej stosowane jest drewno iglaste, np. z sosny lub świerku. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości kontrłaty znajdziesz w ofercie sklepu internetowego woodrive.pl.

Zastosowanie kontrłat

Zastanawiasz się, jakie dokładnie jest zastosowanie kontrłat? Otóż służą one przede wszystkim do:

- ołatowania dachu – kontrłaty są niejako fundamentem całej konstrukcji i na nie układa się poprzecznie łaty;

- oddzielenia więźby dachowej i konstrukcji nośnej od pokrycia dachowego;

- ułatwienia montażu – kontrłaty pozwalają na stabilne przytwierdzenie folii termoizolacyjnej do więźby dachowej;

- regulacji nierówności na dachu;

- ułatwienie ułożenia poszycia dachowego oraz jego stabilizacja.

Warto mieć świadomość tego, że rezygnacja z kontrłat może spowodować gromadzenie się wilgoci i przeciekanie dachu. Oprócz tego istnieje ryzyko powstania zacieków i grzybów, a także luzów na więźbie dachowej. Kontrłaty nie są zalecane jedynie w przypadku, gdy dach ma zostać pokryty bardzo małą dachówką.

Jak widać, kontrłaty są bardzo ważnym elementem konstrukcji dachowej. Warto mieć świadomość tego, jakie są zalety ich stosowania, aby nieopatrznie z nich nie zrezygnować. Jeśli zdecydujesz się na zakup kontrłat, z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena