Kupno i sprzedaż działki budowlanej wymaga zawarcia specjalnej umowy w formie aktu notarialnego, dlatego też zarówno sprzedawca jak i nabywca powinien odwiedzić kancelarię notarialną i skorzystać z pomocy doświadczonego notariusza.

Data dodania: 2016-12-13

Wyświetleń: 1424

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Notariusz a umowa kupna sprzedaży działki budowlanej

Podstawa nabycia działki - Poznań na tle innych miast

Jednym z najważniejszych dokumentów, które koniecznie musimy przedstawić notariuszowi, aby spisać akt notarialny sprzedaży działki budowlanej jest podstawa nabycia, czyli najprościej rzecz mówiąc akt prawny, na podstawie którego, właściciel nabył działkę. Podstawą nabycia może być nie tylko umowa, ale również odpowiedni akt notarialny, czy też specjalne orzeczenie sądu. W niektórych przypadkach potrzebować będziemy aktu poświadczenia dziedziczenia.


Wypis z rejestru gruntów i plan zagospodarowania przestrzennego

Notariusz do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości potrzebować będzie również wypisu rejestru gruntów, bez mapy ewidencyjnej. Wypis z rejestru gruntów powinien być wydany przez odpowiedni organ dla działki, która jest przedmiotem umowy. Osoby, które dokonują kupna/sprzedaży nieruchomości zabudowanej, czy też niezabudowanej muszą ustalić w urzędzie miasta (lub gminy) na jaki konkretny cel w planach zagospodarowania przestrzennego sprzedawana nieruchomość jest przeznaczona. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje, to należy ustalić potwierdzenie braku planu na danym terenie.


Wymagane dokumenty

Wszystkie dokumenty wymagane do sporządzenia aktu notarialnego, muszą być wraz z dokładnymi danymi stron dostarczone do kancelarii przynajmniej 2-3 dni, przed ustalonym wcześniej terminem dokonania czynności notarialnej. Podczas samej czynności notarialnej, notariusz sprawdza tożsamość wszystkich osób biorących udział w czynności, dlatego też należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty, paszport, albo kartę pobytu. Jeżeli jesteśmy reprezentantem jakieś innej osoby, to musimy wykazać dokumenty stwierdzające umocowanie do działania w imieniu tej osoby. Tutaj pomocne może okazać się odpowiednie pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena