Jak zrzec się spadku
Aby zrzec się spadku musimy sporządzić specjalne oświadczenie, które możemy złożyć za pośrednictwem notariusza lub poprzez sąd rejonowy. Jeżeli postanowimy skorzystać z pomocy dowolnej kancelarii notarialnej, to naturalnie musimy liczyć się z odpowiednimi wydatkami. Oprócz standardowej taksy notarialnej 50 zł + 23% VAT, będziemy musieli opłacić również wszystkie wypisy aktu notarialnego. Pomoc notariusza jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Złożenie oświadczenia w sądzie również kosztować będzie nas 50 zł, ale co najgorsze na wyznaczenie posiedzenia będziemy musieli czekać nawet kilka tygodni.
Pomoc kancelarii notarialnej
Jeżeli decydujemy się na pomoc kancelarii notarialnej, to warto wcześniej uzyskać dokładne informacje o tym, jakie dokumenty będą potrzebne przed sporządzeniem odpowiedniego aktu. Na pewno potrzebny będzie zarówno nasz dowód osobisty, jak i akt zgonu spadkobiercy. Kwestie dokumentów możemy załatwić oczywiście drogą elektroniczną, dzięki czemu zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Jeżeli mamy możliwość wysłania skanów na e-mail kancelarii notarialnej, to warto skorzystać z tej możliwości.
O czym należy pamiętać podczas zrzeczenia się spadku
Notariusz, który pomaga nam w zrzeczeniu się spadku, powinien zapytać nas również o naszych zstępnych. Jeżeli nie posiadamy dzieci, to sprawa praktycznie się kończy. Jeżeli mamy jednak potomstwo niepełnoletnie, to warto od razu odrzucić spadek również za nich. Mamy na to pół roku od momentu sporządzenia aktu notarialnego. Aby dokonać zrzeczenia się spadku naszych dzieci potrzebować będziemy zgody sądu rejonowego.
Pamiętać należy również i o tym, że termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi jedynie 6 miesięcy, liczone od dnia kiedy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercami.