Sprawy spadkowe - czym właściwie są?
Sprawy spadkowe obok spraw o separację, rozwód i alimenty są drugą najczęstszą kategorią spraw, w których ludzie szukają pomocy profesjonalisty. Na temat pomocy w sprawach kategorii rodzinnej piszemy na serwisie kancelaria-prawna-plock.pl . Jeżeli zaś chodzi o sprawy spadkowe - jak możemy dokładnie zdefiniować czym są? Są to wszystkie kwestie dotyczące testamentów, dziedziczenia czy zachowku.
Kiedy mówimy o sprawach spadkowych to warto również wspomnieć o wydziedziczeniu czyli odsunięciu członka rodziny od jego dorobku. Sprawy spadkowe wypełniają się po śmierci osoby, jednak decyzje osoba ta musi podjąć za życia, czyli prościej ujmując- musi napisać oficjalny testament, który będzie wyznacznikiem dziedziczenia po jej śmierci majątku.
Dziedziczenie dorobku odbywa się na podstawie dwóch dokumentów, a mianowicie opiera się na testamencie i kodeksie cywilnym, który te zasady określa. Testament jest dokumentem działającym na podstawie woli. Osoba sporządzająca taki dokument dobrowolnie przekazuje swój majątek wybranym osobom.
Tak samo działa to w odwrotną stronę. Jeśli dana osoba nie chce, aby konkretne osoby dziedziczyły po niej majątek, może je taką wolą wydziedziczyć. Sprawy spadkowe i testamenty regulują zatem ilość osób, które mają otrzymać po zmarłym dobytek życia. Ważnym jest jednak fakt, iż taki testament musi zostać sporządzony w formie pisemnej, gdyż jest on wtedy niepodważalnym wyrazem woli zmarłego.
Adwokat w sprawach spadkowych
W sprawach spadkowych pomocnym źródłem wiedzy jest adwokat. Warto zainteresować się jego pomocą, gdyż wiele kwestii np.: długi czy wydziedziczenie jest nie do rozstrzygnięcia w pojedynkę.
Adwokat biegle posługuje się prawem, jest w stanie rozwiązać najtrudniejszy kazus więc jest w stanie pomóc w najbardziej trudnych i zawiłych sprawach spadkowych. Ponadto adwokat może stwierdzić nabycie spadku, poprowadzić w sprawie o obalenie testamentu, pomóc w zabezpieczeniu spadku czy w odrzuceniu spadku. Jego obecność może również znacznie uprościć zrozumienie wszelkich norm prawnych, a także przyspieszyć dokonywanie formalności w związku z dokumentacją. Nieoceniona wiedza adwokata pozwala na trafne i bezbłędne napisanie różnych pism, co przyspiesza wszelkie sprawy sądowe, gdyż nie dochodzi np.: do nie przyjęcia pisma z powodu niedopełnienia formalności.
Problemy w związku ze sprawami spadkowymi mogą pojawić się już na początku, kiedy rodzina ma trudności w ustaleniu faktycznego spadkobiercy czy w ustaleniu faktu, czy testament został stworzony przez osobę, której spadku sprawa dotyczy. W kolejnych etapach spraw spadkowych również bardzo często społeczeństwo spotyka się z wieloma trudnościami.
Statystycznie najtrudniejsze sprawy dotyczą zachowku. Jednak faktem jest, że bez znajomości prawa każdy element dziedziczenia, wydziedziczenia czy zachowku sprawia trudność w zrozumieniu zwykłemu obywatelowi. Jedynie adwokaci posiadający szeroką wiedzę z tego zakresu są w stanie rzetelnie wytłumaczyć nam wszystkie kwestie z tym związane, poprowadzić nas oraz podpowiedzieć jak najlepsze rozwiązania w związku ze sprawami spadkowymi.
Polska - najczęstsze problemy spotykane w sprawach spadkowych
Sprawy spadkowe to statystycznie jedne z najbardziej roszczeniowych spraw prawnych w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o fakt, iż wiele testamentów jest nieczytelnych, brak w linii prostej osób dziedziczących, wszelakie pozostawiane po śmierci długie czy roszczeniowa postawa jeśli dochodzi do pośmiertnego podziału majątku na kilka osób.
Sprawy spadkowe są zatem polem do popisu dla chcących wybić się adwokatów czy radców prawnych a także notariuszy. Kwestią najtrudniejszą do rozstrzygnięcia jest najczęściej fakt samego dziedziczenia, czyli to komu należy się spadek faktycznie.
Kolejną kwestią jest dość duży problem przy dziedziczeniu nieruchomości jeśli w związku z tym nie zostały dopełnione wszystkie formalności i niejasna jest sytuacja prawna. Często ciężko jest również ustalić całkowitą wartość spadku. Kwestią niezrozumiałą i trudną do rozwikłania jest również fakt płacenia zachowku i jego otrzymania. Czym on właściwie jest? Zachowek można uznać za zabezpieczenie interesów spadkobierców.
Problem w sprawach spadkowych pojawia się także wówczas, gdy nie ma pewności co do prawdziwości testamentu oraz czy został on faktycznie sporządzony przez osobę, której testament dotyczy. W takich sprawach często powołuje się biegłych, którzy mają za zadanie stwierdzić, czy pismo ukazane na testamencie należy do osoby, której nazwisko widnieje na dokumencie, czy jest on sfałszowany i napisany przez całkowicie inną osobę.
Trudnym tematem jest również fakt domagania się przez inne osoby spadku i jego podział . Sprawy spadkowe są zatem bardzo trudnymi do rozwiązania sprawami z zakresu prawa. Na drodze do szybkiego i efektywnego rozwiązania tych spraw staje często chciwość ludzka, która często prowadzi do oszustw.
Niejasności wprowadza także zatajanie swojego majątku przez osobę, która chce przekazać spadek, czy brak osób bliskich. Jeśli dochodzi do sytuacji, że osoba zmarła nie posiada osób bliskich i nie napisała testamentu dochodzi do tzw. dziedziczenia ustawowego. W tym przypadku majątek może np.: odziedziczyć gmina czy miasto, w którym mieszkała osoba zmarła. Pierwszymi osobami, które dziedziczą spadek po danej osobie są dzieci, a jeśli tych nie ma bądź nie dożyły to dziedziczy współmałżonek a potem rodzice.
Każdy z opisanych powyżej przypadków stanowi trudności zarówno dla zainteresowanych jak i dla adwokatów. Opinie wielu z radców wskazują na fakt, iż zajmowanie się prawem spadkowym jest trudnym fachem. Warto więc w celu uzyskania pomocy poszukać i zgłosić się do doświadczonego adwokata, który swoją wiedzą szybko i sprawnie pomoże nam uregulować sprawy spadkowe w rodzinie.