Śmierć bliskiej osoby to wewnętrzna tragedia, ale również czynności związane z dziedziczeniem. Potocznie zwany „spadek” może być dla nas wielką radością, ale także przyczyną problemów, przejęciem długów.

Data dodania: 2017-05-31

Wyświetleń: 1069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spadek - zmartwienie, czy powód do szczęścia?

Kodeks cywilny
W kodeksie cywilnym próżno szukać jednej, skonkretyzowanej definicji pojęcia spadku. Mówiąc językiem nieprawniczym, można określić, że na spadek składają się prawa i obowiązki o charakterze majątkowym i cywilnoprawnym, które nie są związane w sposób ścisły z osobą spadkodawcy oraz takie, które nie przechodzą na ściśle określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Dziedziczenie długów
Mniej odpowiedzialne osoby starsze, u schyłku swoje życia używając motta „to nie moja sprawa, po śmierci martwić się będą moje dzieci”, mogą wpakować młodsze pokolenie w nie małe kłopoty.
Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze uda się zdążyć zabezpieczyć interesy najbliższych, ale gdy tylko to możliwe, radzimy przeanalizować tą sprawę wcześniej.
Czasami bywa, że majątek spadkodawcy jest zadłużony, co powoduje przejście długów z osoby zmarłej na jego spadkobierców - najczęściej są nimi dzieci i małżonek. Ciekawostką jest fakt, że są to tzw. „długi bez ograniczenia” – czyli po przyjęciu spadku, niezależnie od kwoty, będziesz odpowiadał za niego całym swoim dotychczasowym majątkiem.

Zmiana przepisów
Jeszcze kilka lat temu (w 2015 roku) procedura dziedziczenia wygląda tak, że brak podjętej decyzji co do dziedziczenia spadku skutkuje jego przypisaniem w zakresie całego majątku - zarówno aktywów jak i pasywów. Taki span prawny był krytykowany zarówno przez znawców prawa, jak i spadkobierców, ponieważ w rezultacie powodowały szereg problemów. Zdarzały się przypadki, że dalekiego wujka widziano ostatni raz 20 lat temu, a na ostatnie pożegnanie podarował nam 100 tysięcy złotych… długu. Od 18 października 2015 r. zastały zmienione przepisy prawa spadkowego.

Zalety nowego stanu prawnego
Znacząca różnica (która jest jednocześnie największą zaletą) polega na tym, że jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od daty poinformowania go o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli przyjmie spadek z tą jednak różnicą, że istnieć będzie ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Podsumowując
Nowelizacja kodeksu cywilnego w obszarze prawa spadkowego przyniosła istotną zmianę w zakresie możliwości dziedziczenia tzw. długów spadkowych. Nie musimy się już martwić jak wcześniej o przejęcie długów zmarłego członka dalekiej rodziny, z którym łączy nas tylko drzewo genealogiczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena