Norwegia zachodnia to kraina fiordów, wciskających się w wysokie góry, wodospadów i lodowców.

Data dodania: 2018-07-03

Wyświetleń: 774

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Norweskie fiordy

Norwegia leży w Europie Północnej, na półwyspie Skandynawskim, nad Morzem Północnym i północnym Atlantykiem. Graniczy z Finlandią, Szwecją oraz Rosją. Znaczną część powierzchni zajmują góry oraz około 50 000 wysp położonych wzdłuż wybrzeża. Krajobraz norweski charakteryzuje niezwykłość fiordów, które określane są jako tajemnicze, zachwycające i malownicze.

Czym są fiordy?
To wąskie zatoki, które powstały w epoce lodowcowej, na skutek wyżłobienia skał przez masy lodu. Otoczone są stromymi brzegami, wciskając się w głąb lądu. Zachodnia część Norwegii zwana jest Krainą  Fiordów.
Norweskie fiordy są łatwo dostępne, ze względu na drogi, które prowadzą do większości z nich oraz łatwo dostępną przeprawę promową.

Które fiordy warto zobaczyć?
Sognefjord to najdłuższy fiord na świecie, otoczony zielonymi zboczami, liczący ok. 204 km długości. Położony jest na północ od Bergen, rozciąga się do podnóża gór Jotunheimen, dzieląc środkową Norwegię na dwie połowy. Sognefjord rozgałęzia się na wiele bocznych odnóg. Warto zaplanować rejs statkiem po fiordzie i podziwiać piękno górskich szczytów oraz turkus morskiej wody. Można zobaczyć również największy lodowiec na kontynencie europejskim,  tak zwany Jostedalsbreen oraz najwyższy szczyt Galdhøpiggen, który ma 2469 m n.p.m.
Nærøyfjord to najbardziej zadziwiający fiord, otoczony ogromnymi górami i stromymi brzegami. Jest odnogą Sognefjordu. Osiąga zaledwie 250 m szerokości. Jest zachwycający i majestatyczny. Jego urok można podziwiać podczas rejsu statkiem po fiordzie. Został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa.
Geirangerfjord to drugi norweski fiord wpisany na Listę UNESCO. Osiąga długość 15 km. Dookoła rozciągają się wysokie góry, z których spływają wodospady. Ten niezwykły, majestatyczny widok można oglądać podczas rejsu promem po fiordzie. Oprócz tego można wybrać rejs statkiem różnej wielkości, łodzią czy kajakiem.
Hardangerfjord nazywany jest „Królową fiordów”. Zaczyna się na Oceanie Atlantyckim, na południe od Bergen. Liczy 179 km długości. Fiord otoczony jest górami pokrytymi zielenią. Tereny wokół fiordu nazywane są kwitnącym sadem Norwegii.
Lysefjord to fiord wysunięty najbardziej na południe. Charakteryzuje go Preikestolen, czyli pionowa skała o wysokości 604 m oraz prostokątny płaskowyż , z którego rozciąga się niezwykły widok na fiord i malowniczy krajobraz gór.

Trzeba to zobaczyć na własne oczy!
Norwegia zachodnia to kraina fiordów, wciskających się w wysokie góry, wodospadów i lodowców. Wszystko to dostępne jest na wyciagnięcie ręki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena