Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Tak to przeważnie już jest, że człowiek stara się dowiedzieć najbardziej szczegółowych rzeczy o miejscach znajdujących się na drugim końcu planety, a nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w jak ciekawym i niesamowitym regionie sam żyje. 

Data dodania: 2019-08-05

Wyświetleń: 918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciekawostki o Polsce

Już dzieci w szkole podstawowej na lekcjach historii czy geografii poznają ciekawostki o naszym kraju. Wiedza ta jednak lubi szybko ulecieć. Warto więc od czasu do czasu spróbować ją nieco usystematyzować. Oto ciekawostki o Polsce, o których nie każdy ma pojęcie.

1. Kraj jednego wyznania - Polska, to zdecydowanie kraj, w którym większość osób przyznaje się do wyznawania katolicyzmu. Jak pokazują badania tą religię deklaruje ponad 90% mieszkańców naszego kraju, jednak z dekady na dekadę liczba aktywnych wiernych stopniowo spada i może okazać się, że za kilkadziesiąt lat w Polsce będzie dużo większe zróżnicowanie religijne.

2. Kraj trzech stolic - Na przestrzeni wieków, odkąd sięga sformalizowana historia naszego kraju, Polska miała trzy stolice. Pierwszą było Gniezno, kolejną Kraków - najsłynniejszy gród królów, a trzecią, na mocy decyzji Zygmunta III Wazy z końcówki szesnastego stulecia jest Warszawa. Warszawa, to miasto, które w wyniku działań wojennych zostało niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Jest to o tyle ciekawe, że w języku angielskim stolica naszego kraju to Warsaw, co luźno można przetłumaczyć właśnie jako miasto, które widziało wojnę.

3. Królestwo niedźwiedzi (polarnych) - pomimo tego, że powierzchnia Polski jest całkiem spora (pod względem wielkości jest to dziewiąty kraj w Europie), to jednak w świadomości wielu mieszkańców globu, powinniśmy być geograficznie przesunięci o wiele bardziej na wschód. Wielu zagranicznych turystów, zwłaszcza amerykańskich, przed przyjazdem do Polski jest święcie przekonanych o tym, że na miejscu zastaną bardzo niskie temperatury oraz niedźwiedzie polarne spacerujące po ulicach.

4. Polacy w kraju a za granicą - liczba ludności w kraju oscyluje w granicach 40 milionów. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że ogromna część Polaków mieszka poza granicami państwa. Szacuje się, że na emigracji żyje blisko 20 milionów rodaków. Największe polskie społeczności za granicą można znaleźć między innymi w USA, Brazylii, Argentynie, Kanadzie czy na Wyspach Brytyjskich.

5. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie - jak pokazują badania powietrza wykonane na przestrzeni ostatnich lat, Polska okazuje się jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w całej Europie. Ponad połowa z najbardziej zanieczyszczonych 10 europejskich miast znajduje się właśnie na terenie Polski. Do tej niechlubnej czołówki zaliczają się między innymi Kraków, Nowy Sącz czy Katowice. Warto robić wszystko, aby ta sytuacja jak najszybciej się zmieniła.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena