Kraków jest wyjątkowym miastem. Niegdyś był stolicą Polski, a obecnie przyciąga setki tysięcy turystów w każdym roku.

Data dodania: 2019-08-05

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. O każdej porze roku na krakowskim rynku tętni życie. Kraków to miasto pełne zabytków. Jest tu i zamek i liczne kościoły. Nie brakuje także parków miejskich, w których podczas słonecznego dnia można zaczerpnąć nieco cienia. Warto dobrze rozplanować wycieczkę do królewskiego miasta. Umożliwi to wybór optymalnej trasy zwiedzania.

Podstawowe informacje o Krakowie

Położenie Krakowa - Gród Kraka powstał już dawno temu, szacuje się, że nawet na przełomie ósmego i dziewiątego wieku. Początkowo niewielki gród został założony bezpośrednio nad Wisłą. Z biegiem czasu znacznie się on rozrósł. Kraków leży w Małopolsce i jest miastem na prawach powiatu i przy okazji stolicą całego województwa. Warto zdać sobie sprawę z tego, że położenie Krakowa nie jest nazbyt szczęśliwe. Leży on w kotlinie, przez co ciąg powietrzny jest zaburzony, Skutek tego jest taki, że w miesiącach zimowych dawna siedziba polskich królów zyskuje miano najbardziej zanieczyszczonego smogiem miasta w kraju.

Wielkość miasta - Zarówno jeżeli brać pod uwagę powierzchnię Krakowa jak i liczbę jego mieszkańców, to wyjdzie na to, że miasto to jest drugie pod względem wielkości w kraju, większa jest jedynie Warszawa. Powierzchnia Krakowa to ponad 300 kilometrów kwadratowych. Liczba stałej ludności zbliża się do 800 tysięcy, choć doliczając okresowo mieszkających w mieście studentów można zaryzykować tezę, że w mieście może przebywać nawet ponad milion ludzi. Zatem, co warto zobaczyć w Krakowie?

W samym mieście jest tyle zabytków, że trzeba spędzić tu przynajmniej tydzień aby zobaczyć dokładnie większość z nich. Na długiej liście ciekawych propozycji znajdzie się jednak kilka, bez odwiedzenia których nie można wyjechać. Jest to między innymi Rynek Główny, Wawel, Barbakan czy Kościół Mariacki.

Kościół Mariacki - to perełka architektury sakralnej w Krakowie. Położony jest na Rynku Głównym, tuż obok wylotu ulicy Floriańskiej. Za niewielką opłatą można wejść na wieżę widokową, z której odgrywany jest hejnał o pełnej godzinie. Najbardziej rozpoznawalnym elementem wyposażenia Kościoła Mariackiego jest przepiękny ołtarz, który wyszedł spod dłuta Wita Stwosza.

Zamek na Wawelu - to najbardziej rozpoznawalna budowla warowna w całej Polsce. Jest na prawdę okazały, a na jego zwiedzanie warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin. Należy też wziąć pod uwagę, że bilety wstępu nie należą do najtańszych. Osoba dorosła, która pragnie poznać wszystkie dostępne ekspozycje powinna przygotować minimum kilkadziesiąt złotych. Warto korzystać z ulg rodzinnych, a także wybierać się na zwiedzanie zamku podczas darmowego wstępu na przykład w trakcie nocy muzeów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena