Każdy, kto choć raz majsterkował wie, że podstawą wszystkich napraw i modyfikacji wykonywanych samodzielnie jest wiedza, plan działania oraz narzędzia, które umożliwią nam przeniesienie wizji w rzeczywistość.

Data dodania: 2018-06-28

Wyświetleń: 1003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co powinno się znaleźć w przydomowym warsztacie?

Nie ważne, czy tyczy się to prac przy rowerze, samochodzie, budowy budy dla psa, czy nawet dokręceniu śrubki o którą żona prosi nas już trzeci miesiąc, każdy majsterkowicz powinien posiadać chociaż podstawowe narzędzia, które umożliwią mu wykonanie prostych czynności technicznych.

1. Zestaw śrubokrętów
Najczęściej dzielą się na płaskie i krzyżakowe (pot. gwiazdkowe). Absolutna podstawa wyposażenia każdego warsztatu. Na rynku dostępne są zestawy w których znajduje się po kilka sztuk o różnych rozmiarach i szerokościach końcówki. Taki zestaw o wartości kilkudziesięciu złotych, spokojnie wystarcza do zastosowań amatorskich.

2. Klucze płaskie i oczkowe
Kolejny must-have z mojej listy. Kilka kluczy o rozmiarach 8, 10, 12, 13, 15, 17, 19, spokojnie wystarczą do podniesienia siedziska dorastającej córce w rowerze, czy prostych pracach przy samochodzie. W cenie 50 zł, dostaniemy najtańszy zestaw kluczy średniej jakości występujące w najpopularniejszych rozmiarach.

3. Grzechotka z zestawem nasadek
Zastanawiałem się, czy punkt ten nie umieścić wyżej, ponieważ z doświadczenia wiem, że grzechotka może mieć więcej zastosowań niż zwykłe klucze płaskie, czy płasko oczkowe. Przy wyborze takiego narzędzia, warto wziąć pod uwagę rozmiar wejścia nasadek (najczęściej ½ cala), ilość zębów (im więcej tym lepiej – standardowo 72 zęby zapewnia skok na poziomie 5 st.), a także materiał z jakiego została ona wykonana. Grzechotkę warto kupić z zestawem nasadek. 10 sztuk najpopularniejszych rozmiarów spokojnie nam wystarczy.

4. Imbusy, Torxy
Śrubki i wkręty z takimi łebkami są już stosowane przez producentów sprzętu coraz częściej – więc nasz przydomowy warsztat musi być wyposażony w najpopularniejsze rozmiary tych systemów. To kolejny niezbędny element wyposażenia naszej skrzynki narzędziowej.

5. Elektronarzędzia
Amatorska wiertarka udarowa kupiona za 80-100 zł w zupełności wystarczy by powiesić nasz obraz ślubny (lub łono natury gdy chcemy mieć przyjemniejszy widok na co dzień). Przydatna może także okazać się wyrzynarka oraz wkrętarka. Pamiętajmy, że o urządzenia akumulatorowe należy dbać i ładować systematycznie baterie, nawet gdy sprzęt jest przez dłuższy czas nieużywany.

6. Elementy dodatkowe
Rozpatrując zakup elementów wymienionych wyżej, nie zapominajmy także o drobiazgach, jak: śrubki nakrętki, podkładki najpopularniejszych rozmiarów (np. m4, m6, m8), wkręty do drewna, kołki rozporowe (6mm, 8mm, 12mm), gwoździe, itp.

Podsumowując.
W wyposażenie naszego przydomowego warsztatu warto zainwestować. Wydatek rzędu kilkuset złotych na narzędzia i elektronarzędzia opisane wyżej może dać nam satysfakcję, gdy samemu naprawimy rower lub przykręcimy poluzowane drzwiczki od szafki. Dobrym pomysłem może okazać się skrzynka narzędziowa, która pozowoli utrzymać nam porządek, a także sprawy, że wszystkie najczęściej używane narzędzia będziemy mieli w jednym miejscu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena