Dlaczego Góry Bialskie przez wielu nazywane są śląskimi czy też sudeckimi Bieszczadami? Co łączy te dwa pasma górskie, położone w zupełnie różnych zakątkach Polski? Poznajmy bliżej budowę, położenie i walory przyrodnicze tej malowniczej części Dolnego Śląska.

Data dodania: 2018-05-18

Wyświetleń: 1530

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bieszczady na Dolnym Śląsku, a więc wędrówka po Górach Bialskich

Góry Bialskie uchodzą za jedno z najbardziej tajemniczych i nieokiełznanych dotąd pasm Sudetów. Położone w Dolinie Białej Lądeckiej, od północy graniczą z Górami Złotymi, od zachodu zaś z Masywem Śnieżnika. Ich położenie jest niezwykle ciekawie i budzi sporo kontrowersji. Wieś Bielice, położona, a wręcz wciśnięta na wysokości ok. 700 m n.p.m. we wschodniej części kotliny kłodzkiej oddziela dwa pasma górskie, tj. Góry Bialskie oraz Góry Złote. Wielu badaczy i naukowców uważa nawet, że Góry Bialskie w ogóle nie istnieją. Opinie dotyczące tego regionu są podzielone, niektórzy uważają, że jest to cześć Masywu Śnieżnika, inni zaś są zwolennikami teorii głoszącej, że teren ten należy do Gór Złotych. Choć spór o przynależność Gór Bialskich trwa już od lat, to nie ma on żadnego wpływu na atrakcyjność tego regionu.

Góry porośnięte są gęstymi lasami, gdzie podziwiać możemy ponad 200 letnie drzewa iglaste i liściaste, a wśród nich: potężne buki, jawory czy świerki. Tam, gdzie zachowały one cechy  pierwotnej puszczy, utworzono rezerwat przyrody - "Puszcza Śnieżnej Białki".  Na obszarze Gór Bialskich znajduje się wiele dzikich, niezdobytych jeszcze terenów, dzięki czemu stanowią one wyzwanie dla niejednego miłośnika pieszych wędrówek. Większość szczytów to wzniesienia położone powyżej 1000 m n.p.m., przez co zima trwa tu dość długo, co niewątpliwie cieszy wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Analogicznie jak z przynależnością Gór Bialskich, sporo kontrowersji budzi ustalenie ich najwyższego wierzchołka oraz podanie jego dokładnej wysokości. Kością niezgody jest tu przebieg granicy pomiędzy Górami Złotymi a Bialskimi. Najczęściej jednak za najwyższy szczyt uznawany jest Rudawiec (ok. 1112 m n.p.m.), położony tuż przy granicy z Czechami, choć w leksykonach i przewodnikach, jako największe wzniesienie Gór Bialskich uznawana jest także Postawna (1117 m n.p.m.).

Bezdyskusyjnie Góry Bialskie uznawane są za jeden z najciekawszych regionów Sudetów. Dotychczas nie były one mocno popularyzowane, co sprawia, ze trasy nie są przeludnione, spacerując można odnaleźć ciszę i spokój, co sprzyja refleksji i wypoczynkowi. Wartym polecenia jest szlak wiodący z Bielic na Rudawiec, przez przepiękną Puszczę Śnieżnej Białki. Jest to prawdziwa perełka krajobrazowa, którą zobaczyć musi każdy odwiedzający Dolny Śląski i Kotlinę Kłodzką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena