Dyspozycja na wypadek śmierci
Upoważnienie do konta bankowego wygasa w chwili śmierci jego właściciela. Jeśli chcesz zadbać, aby nie zabrakło pieniędzy na opłacenie pochówku, złóż w banku dyspozycję na wypadek śmierci. Na jej podstawie wskazana osoba dostanie pieniądze jeszcze przed zakończeniem postępowania spadkowego.
Prawo do spadku
Jeszcze do niedawna dokument, który potwierdzał prawo do spadku wydawał sąd. Wiązało się to nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na jego orzeczenie.
Uwaga! Obecnie możesz tę sprawę załatwić także u notariusza, ale jeśli między spadkobiercami istniej spór o spadek o zmarłym, trzeba iść do sądu.
Uśpione konta bankowe
Dotychczas spadkobiercy z uwagi na tajemnicę bankową, nie mogli uzyskać informacji o kontach zmarłych krewnych ani wypłacić z nich pieniędzy.
Uwaga! Od 1 lipca 2016 r. jest to możliwe. Zgodnie z nowelizacją ustawy banki i SKOK-i mają obowiązek informowania zakładających konto o możliwości wskazania osób, które będą uprawnione do dysponowania nim na wypadek śmierci właściciela.
Wspólne konto bankowe
Jeśli masz ze swoim małżonkiem wspólne konto bankowe, to po śmierci jednego z Was drugie może swobodnie dysponować pieniędzmi. Chyba że przy podpisywaniu umowy nieżyjący juz małżonek zastrzegł, ze prawo do konta zyskuje inna osób, np. spadkobierca.
Scheda bez długów
Od ubiegłego roku nie musimy już obawiać się, że w spadku po zmarłym dostaniemy jego długi. Nawet gdy zapomnisz złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie będziesz musiał spłacać wierzycieli zmarłego z własnego majątku, bo dostaną tylko tyle, ile zostało po zmarłym.
Spadek bez podatku
Najbliższa rodzina nie płaci podatku od odziedziczonych dóbr. Zaliczają się do niej: małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz ojczym i macocha.
Uwaga! Fakt nabycia spadku należy zgłosić w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy. Nie trzeba tego robić, gdy jego wartość nie przekracza 9637 zł.
Testament u notariusza
Testament napisany na kartce i schowany w domu jest tak samo ważny, jak sporządzony u notariusza. Jeśli jednak chcesz, aby majątek został podzielony, jak sobie tego życzysz, swoją ostatnią wolę spisz w obecności notariusza.
Uwaga! Dokument ukryty w domu może bowiem nie zostać odnaleziony. Aby zaoszczędzić spadkobiercom poszukiwań w kancelarii, w której spisujesz testament, poproś notariusza o umieszczenie informacji w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT). Dowiedzą się z niego, że spisałeś testament oraz w której kancelarii go zdeponowałeś.