Warunki notarialnego poświadczenia dziedziczenia
Aby skorzystać z pomocy notariusza przy dziedziczeniu spadku muszą być spełnione następujące warunki:
- w kancelarii notarialnej muszą się zjawić wszystkie osoby biorące udział w czynnościach spadowych (zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi),
- między spadkobiercami nie może istnieć żaden konflikt ani spór dotyczący kwestii związanych z podziałem spadku.
Co ważne - o notarialne poświadczenie dziedziczenia mogą wystąpić wyłącznie spadkobiercy, a osoby trzecie (na przykład wierzyciele bądź zapisobiorcy) są zobowiązane do złożenia odpowiedniego wniosku w sądzie.
Procedura notarialnego poświadczenia dziedziczenia
Warunkiem uzyskania poświadczenia dziedziczenia w kancelarii notarialnej jest spotkanie się u notariusza w wyznaczonym terminie wszystkich spadkobierców. Przed sporządzeniem odpowiedniego aktu notariusz spisuje się protokół dziedziczenia, w którym umieszcza zgodne oświadczenia wszystkich osób biorących udział w procesie spadkowym - dotyczące między innymi żądania poświadczenia dziedziczenia, informacji o wiedzy na temat istnienia innych spadkobierców i oświadczeń, iż w odniesieniu do tego spadku nie zostały wydane inne postanowienia. Na podstawie protokołu i oświadczeń spadkobierców o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powstaje akt notarialny poświadczający dziedziczenie, który jest rejestrowany w systemie elektronicznym Krajowej Rady Notarialnej. Tak sporządzony akt notarialny staje się prawomocny i nabiera mocy prawnej równej postanowieniu wydanemu przez sąd o nabyciu spadku.
Notarialne poświadczenie dziedziczenia to rozwiązanie wygodniejsze i zdecydowanie szybsze niż procedura sądowa. Wszystkie formalności można sfinalizować w jeden dzień.
Akt poświadczenia dziedziczenia może sporządzić każda kancelaria notarialna - bez względu czy miejscem zamieszkania zmarłego był Kraków, Poznań bądź Warszawa.